Сенат Польщі ухвалив заяву з приводу 70–річчя Волинської трагедії. Як повідомляє Радіо «Свобода», в остаточній версії цього документа події 1943–го року названі «етнічною чисткою з ознаками геноциду». На думку членів Верхньої палати польського парламенту, таке визначення Волинського злочину можна обґрунтувати тим, що «події мали організований масовий характер й супроводжувалися жорстокістю».
За ухвалення такого тексту проголосували 55 сенаторів зі 100, проти виступило 20, ще 10 утрималися.
У заяві йдеться про те, що 9 лютого 1943 року з нападу загонів УПА на волинське село Паросль «почалася брутальна акція фізичного знищення поляків, яку проводили бандерівська фракція Організації українських націоналістів та Українська повстанська армія» і «жертвами якої стали близько 100 тисяч поляків». Про українців, полеглих від рук польських націоналістичних організацій під час протистояння 1940–х років, у заяві не згадується.
Водночас у документі сказано, що після повалення комунізму Польща й Україна багато зробили для подолання складного минулого. «Поляки прагнуть примирення й дружби з українцями. Це підтверджується численними доказами. Утім справжнє примирення можна збудувати тільки на правді та спільному засудженні злочину», — зазначають сенатори, наголошуючи, що «пам’ять про загиблих на Волині поляків має назавжди стати частиною польської історичної свідомості».
При цьому Сенат не підтримав пропозицію депутатів з опозиційної правої партії «Право і справедливість», які вимагали прямо використовувати в заяві термін «геноцид» і наполягали заснувати «День пам’яті мучеництва кресов’ян» (мешканців українських, білоруських та литовських територій, які в 1920—1939 рр. входили до складу Польщі).
Незадовго до голосування зі спікером Сенату Богданом Борусевичем зустрічався перший Президент України Леонід Кравчук, який намагався переконати польських політиків не використовувати в заявах iз приводу 70–річчя Волинської трагедії термін «геноцид». «Геноцид — це сплановані дії держави. Україна в 1943 році не мала держави і державних механізмів, якими могла б здійснити геноцид», — наголосив екс–глава держави, закликавши не псувати добросусідських відносин.
ДО РЕЧ
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» поширило заяву, в якій наголошує, що «всі свідомі українці з глибокою тривогою і справедливим обуренням сприйняли інформацію про ухвалення Сенатом Республіки Польща заяви з приводу 70–річчя Волинських подій».
«Цією ухвалою фактично перекреслюються спроби примирення у складних питаннях історичного минулого обох народів, де українці ніколи не виступали агресорами чи окупантами, — наголошує «Свобода. — Не може бути партнерства у міжнаціональних відносинах, якщо заперечується право іншого народу мати власну національну гідність, власну незалежність та право на боротьбу з окупантами».