У Верховній Раді зареєстровано законопроект, який передбачає внесення змін до Закону «Про вищу освіту» щодо надання бакалаврам можливості вступу до магістратури на іншу спеціальність. Ініціаторами й авторами законопроекту виступили представники трьох політичних сил у парламенті: Лілія Гриневич («Батьківщина»), Віктор Пинзеник («УДАР») та Сергій Тігіпко (Партія регіонів).
Автори документа зазначають, що сьогодні випускник бакалаврської програми може вступати лише на магістерську програму за тією ж спеціальністю, за якою здобув ступінь бакалавра. «Цей підхід заперечує існуючу в європейському просторі вищої освіти стратегію мобільності та міждисциплінарності. Ніде у світі, крім України, при вступі на певну магістерську програму в абітурієнтів ніхто не питає, який бакалаврський диплом вони мають. Для цього потрібно просто успішно скласти вступні іспити», — наголошують ініціатори законопроекту. Перехресний вступ, переконані ініціатори законодавчих змін, сприятиме поліпшенню якості навчального процесу у вишах та синхронізації українського законодавства про вищу освіту з європейськими нормами. Адже «перехресний вступ» передбачає й Болонський процес, до якого долучилася Україна.
Нагадаємо, свого часу «перехресний вступ» став навіть приводом для судових розборок між Національним університетом «Києво–Могилянська академія» та Міносвіти. У НауКМА практикували перехресний вступ і внесли це до правил прийому на 2013 рік, проте в міністерстві відмовилися їх затверджувати. Мовляв, українським законодавством це не передбачено. Втім і не заборонено — наголошували в «Могилянці», бо ніде в нормативних актах це не прописано. Але Києво–Могилянська академія в суді першої інстанції таки програла справу. Хоча практикувала «перехресний вступ» з 1996 року, і до 2013 року міністерство не вважало, що це є порушенням законодавства України.
МОН лише «дозріло» до того, щоб у 2014 році в кількох вищих навчальних закладах України провести експеримент зі вступу на магістратуру за принципом «перехресного вступу». Хоча є досвід тієї ж «Могилянки», який доводить правильність обраного шляху. В університеті наголошують: якщо економіст–бакалавр вступить до магістратури на журналістику, то на виході отримаємо спеціаліста, який фахового писатиме на теми економіки. А отже, буде більш затребуваний на ринку праці, та й майбутнє такого фахівця буде підстраховане — у випадку чого він зможе легко перекваліфікуватися. «На сьогоднішній день більше 90% нових знань створюються на межі двох, а то й більше галузей знань, — вважає Андрій Мелешевич, декан факультету правничих наук НаУКМА. — Якщо ми хочемо як країна розвиватися далі, обов’язково потрібно дотримуватися принципів «перехресного вступу».