Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
У ролi матерi Миколи Гоголя у виставi «Мамєнька».
«Я не з тих артистів, що ховаються від публіки. Запитуйте, що забажаєте. Я люблю зустрічі з глядачами перетворювати на діалоги», — саме так розпочинала свої творчі вечори у Коктебелі народна артистка Росії Людмила Іванова. Останні два роки вона на свою кримську дачу в Нанікове (за п’ять кілометрів від курортного селища) не навідувалась. Акторка пережила низку трагедій: поховала молодшого сина, потім — чоловіка, сама кілька місяців провела в лікарні, зараз пересувається в інвалідному візку... І все ж з нагоди 80–річного ювілею я наважилася зателефонувати у московську квартиру акторки.
— Доброго дня, Людмило Іванівно! Це вас Київ вітає.
— Приємно чути. Мої тітки і дядьки по материнській лінії вчилися у Києві, а потім роз’їхалися по всій Україні. Колись рахувала, мабуть, два десятки родичів набереться. Я вперше потрапила до вашого міста, коли знімали фільм «Польоти уві сні і наяву». Викроїла час, щоб побачити Володимирський собор, милувалася розписами.
А ще їздила у музей–заповідник Гоголя, що на Полтавщині. Це родовий маєток, де минули дитячі і юнацькі роки письменника. Там відтворено побут тих часів, відчуваєш дух епохи. Мені конче було потрібно цим пройнятися. Адже я тоді писала сценарій п’єси «Мамєнька», що нині йде у музичному дитячому театрі «Експромт», який я очолюю. Навіть сценічні костюми ми купували на Полтавщині. У п’єсі використані листи письменника, уривки з творів. Як годиться, є Солоха, Вакула, Чорт, бандурист.
— А ви когось граєте у виставі?
— Головну роль, маму письменника, Марію Іванівну Гоголь–Яновську. Надзвичайно цікава жінка, в цьому впевнюєшся, коли читаєш її листи.
Сам же Микола Гоголь мене рятує у часи скрути, особливо його повість «Вечори на хуторі поблизу Диканьки». Яка мова, гумор, узагалі філософія! Він повертає до життя. Ось я втратила рідних людей, та намагаюся не опускати руки, навпаки — бути корисною.
Так сьогодні у Слов’янській академії гуманітарних наук, де я викладаю, студентська сесія. Хочу змусити молодь читати класику. Якось питаю студента: «Ви читала «Війну і мир»? А він у відповідь: «Там щось про Пугачова?». Стримуюсь, спокійно пояснюю: «Пугачов — у романі Пушкіна «Капітанська дочка». Тоді студент витріщив очі: «А що, Пушкін ще прозу писав?»
— Самі ви закінчили школу із золотою медаллю...
— Не в медалі навіть річ. Людина постійно має чогось вчитися, радіти красі. І це прищеплюється змалечку. Мене дуже бентежить, що малюки дивляться страшилки і бойовики. У театрі «Експромт» ми запрошуємо у світ кращих казок світу, які вчать співчувати, робити добро. Це, якщо хочете, — запорука для створення міцної сім’ї у майбутньому і взагалі доброзичливих стосунків між людьми. Я впевнена, що сім’я і друзі — головне у житті. І дуже вдячна старшому сину Івану, онукам, друзям, особливо акторці Олені Яковлевій, які підтримали мене у важкі хвилини. Знаєте, мабуть, я невиправна оптимістка. Ось пересуваюсь на інвалідному візку, але мрію знову побачити Крим, гору Карадаг.
— Що ж вас так приваблює?
— Там особлива атмосфера. Спокій, зоряне небо, легендарний профіль Волошина, який викарбувала сама природа. У селі Нанікове поблизу Коктебеля років десять тому ми купили дачу. Цього сезону туди поїдуть син Іван (вiн, до речi, художник–декоратор у театрi «Експромт») та онуки. Раніше я ще обов’язково запрошувала погостювати в нас талановитих студентів. Може, ризикну сісти у літак, і в дорогу!
І ще в мене є мрія. Дуже хочу, щоб до мене в гості, в Москву, приїхав мій улюблений актор Жерар Депардьє. Адже він має російське громадянство. Знайомство з ним під час зйомок у фільмі «Заздрість богів» запам’яталося назавжди. Відкрита, тепла людина. За сценарієм я пригощала його пирогами, картоплею з баранячою ногою. Він їв iз чудовим апетитом, а в перервах між зйомками йшов до мене з обіймами, цілував.
— Вашому оптимізму дійсно варто повчитися. Здоров’я вам, Людмило Іванівно!
«Першу роль я зіграла у шостому класі. То була Весна з казки Островського «Снігуронька». Після закінчення школи–МХАТу працювала у пересувному театрі. Худорлява, при зрості 168 сантиметрів. Тож давали мені ролі сільських хлопчиків, хоча мріяла зіграти Джульєтту. Потім змирилася — яка з моєю зовнішністю Джульєтта! Так, у театрі «Соврємєннік» грала торговку, машиністку, камеристку, свекрух, бабусь. Улюблена роль — баба Шура з вистави «Любов і голуби». Мені до вподоби енергійні, невгамовні жінки.
А от iз кіношною Шурочкою зі «Службового роману» були проблеми. Після виходу фільму на екран син попросив мене: «Ти поки, мамо, не ходи на батьківські збори. Бо там тебе за порядну людину не вважають». А на вулиці, у метро ще довго чула: «Дивіться–дивіться, Шурочка пішла»... Під час зйомок фільму я вмовляла режисера Ельдара Рязанова внести романтичну нотку в характер моєї героїні, мовляв, нехай i вона у когось закохається. Режисер відповідав: «Ідіть, Шуро, далі збирати профспілкові внески».
У фільмі повирізали, до речі, ті кадри, де Бубліков (йому живому Шурочка збирала гроші на вінок) бігав за мною з кулаками. «Я згодна, хай мене поховають! Але на вінку написано ваше ім’я!» — кричала я йому.
Узагалі у фільмах і на сцені я мало добрих слів чоловікам казала. Хоча був один виняток, у фільмі «Новенька». Моя героїня на фронті полюбила солдата — його грав Василь Шукшин. На жаль, кадри, коли дівчина зізнається у коханні, вирізали».
«Валерій Міляєв — бард, академік, фізик і коханий чоловік»
«Хтось розлучається, афішує нові свої стосунки. А ми прожили з чоловіком п’ятдесят років. Познайомились із Валерієм напередодні Нового року. Я заблукала в новому районі, до того ж почалася хурделиця. Розгубилася, зупинилася на вулиці, вся у сніжинках і сльозах. Тут підійшов високий худорлявий хлопець, мовчки узяв сумки, простягнув мені мандарин і запитав, куди ношу доставити. Наступного дня Валерій запросив мене в ліс, походити на лижах. Перші роки, коли побралися, ми жили з моєю мамою. Чоловік прав пелюшки, приносив у театр «Соврємєннік», де я грала, годувати мені малих дітей. Усе життя ми поступалися один одному. Рахувалися з тим, що у кожного є своя улюблена справа. Валерій — фізик за спеціальністю. Об’єднувала нас любов до музики, творчості. До слова, хіт 70–х років «Приходит время — с юга птицы прилетают» написали не подружжя Нікітіних, а ми. Я — слова, Валерій — музику. Є в нас також спільна книга гумористичних оповідань, спогадів».
«Лірику і музику мені порадив писати Євгеній Євстигнєєв»
«У 60–ті роки в театрі «Соврємєннік» виходила стіннівка, до якої я писала вірші, відверто кажучи, трохи злісні. Якось негайно знадобилося скласти ліричну пісню для спектаклю «П’ять вечорів». Я показала свій варіант Жені Євстигнєєву. Він прочитав текст, порадив поставити крапку на «памфлетах» і переходити на лірику». До того ж додав, що варто покласти вірші на музику. З того і почалося. Невдовзі мої пісні виконували Анна Герман, Майя Кристалінська, Гелена Вєліканова, Юлія Пашковська — дружина легендарного Тарапуньки».
Знялася у понад 60 фільмах.
Із 1990 року — художній керівник музичного театру для дітей «Експромт». Автор лібрето до музичних вистав.
Професор Слов’янської академії гуманітарних наук.
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
У місті Парк-Сіті американського штату Юта в день відкриття кінофестивалю Sundance 23 січня відбудеться світова прем’єра другого повнометражного фільму українського режисера Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». >>
До основної конкурсної програми 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю вперше за 25 років відібрали стрічку української режисерки: цьогоріч - це фільм Катерини Горностай "Стрічка часу". >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>