Душа просить свята

27.07.2004
Душа просить свята

      Серпень для святкування харківського ювілею обрали з цілком прагматичних міркувань: 23 числа — місцевий День перемоги і заодно День міста. А 24-го, зрозуміло, — чергова річниця незалежності України. Отож, аби життя на теренах мегаполісу не перетворилося на довге масове гуляння, пожертвувати вирішили останньою декадою літа. Словом, почнуть харків'яни двадцятого, а там уже — як Бог дасть і на скільки вистачить грошей.

 

      Уже тепер можна впевнено сказати, що «кругла» дата в харківській історії трапилася дуже вчасно. Адже коли б не ювілей, місту навряд чи поталанило б знайти на власну розбудову просто колосальну, за нинішніми регіональними мірками, суму — мільярд гривень. Солідний «кошторис» з'явився не за один місяць. Як каже перший заступник міського голови Володимир Бабаєв, Харків почав готуватися до ювілею майже три роки тому. І все новеньке, що з'явилося на його теренах за цей час, зараховують до святкового «бухгалтерського» активу.

      Найдорожчим «подарунком» харків'янам до свята, звісно ж, стануть дві новенькі станції метрополітену. Їх відкриття від початку замислювалося як центральна подія з «господарської» програми ювілейних урочистостей. Вартість добудованої частини підземки — 175 мільйонів гривень. Ще, відповідно, п'ятдесят і двадцять мільйонів коштують придбані з цієї ж нагоди три состави вагонів та впорядкований під нові зупинки проспект Леніна.

      Об'єкти, зведені, так би мовити, з нуля, теж влетіли у солідну копійку. Палац спорту «Локомотив», скажімо, коштує 65 мільйонів, Будинок культури Національної юридичної академії — 50. До речі, під дахом останнього, за попередньою інформацією, встановлять пальму Мерцалова, яку пообіцяли подарувати харків'янам сусіди-донеччани. Виявляється, цьому культовому ( з нинішньої точки зору) витвору мистецтва протипоказаний відкритий простір.

      Свято виглядає дорогим і з тієї причини, що багато місцевих закладів, підприємств та установ використали його як добру нагоду підправити власні парадні під'їзди та дахи за рахунок власних і міністерських коштів. Скажімо, для ремонту фасаду Академії архітектури та будівництва місто виділило всього лише 200 тисяч гривень. Проте керівникам вузу вдалося додатково роздобути суму утричі більшу. Ще блискучіший організаторський талант виявила ректор Інституту культури Тетяна Вєркіна. Завдяки її ентузіазму скромний стотисячний стартовий капітал від мерії виріс до мільйона. Причому 900 тисяч, яких так не вистачало багатостраждальному вузу, ректор «вибила» у столиці. Цією схемою встигли скористатися й інші навчальні та освітні заклади, приміщення яких не знали ремонту впродовж не одного десятиліття.

      Наказ негайно причепурити свої фасади отримали і директори комерційних фірм, що орендують офіси у центральній частині міста. Причому відмова вкласти гроші у справу міського престижу подавалася чиновниками як така, що обговоренню не підлягає й обов'язкова для виконання. Отож реставраторам не позаздриш. На недавній прес-конференції головний архітектор області Юрій Шкодовський чесно зізнався, що, за великим рахунком, старий Харків ніколи і ніхто добротно не ремонтував. На виділені кошти в радянські часи підрядники могли закупити кілька банок фарби та розвести відро вапна. Решта коштів благополучно потрапляла у численні приватні кишені. За роки ж незалежності не стало й цього, тому капітально відновити занедбану архітектуру в ажіотажний передсвятковий період практично не можливо. Тим більше що сама робота нерідко підносить просто дивовижні сюрпризи. Скажімо, приміщення нового Оперного театру в Харкові з'явилося всього лише два десятиліття тому. Але при його будівництві використовували настільки неякісні матеріали, що зовні добротний палац насправді є хирлявішим за багато сторічних будівель.

      І ще одна цікава деталь. Екс-столиця сьогодні й справді нагадує один великий будівельний майданчик, але винятково у старій частині міста. Варто ж усього лише на кілька десятків кроків звернути убік від Сумської, відчуття великої підготовки розтане, як морозиво під пекучим сонцем. Старий, унікальний Харків продовжує гинути з невблаганною швидкістю, через що його молодечі, як для українського міста, 350 років видаються просто-таки сивою давниною.

      Наша традиційна звичка приурочувати свої великі справи до «круглих» історичних дат щоразу викликає у нас же самих шквал іронічних емоцій. Пересічному німцеві або, скажімо, голландцеві й уявити, мабуть, важко, що такi буденнi речi, як сотня замінених електричних лампочок, виставлені у центральному парку урни для сміття чи з десяток кілометрів відремонтованих доріг, можуть служити символом готовності міста до ювілею. Для Харкова ж, що переживає нині свої не кращі часи, навіть суто господарська статистика насправді багато важить. «Ми сьогодні робимо унікальні речі, — каже Володимир Бабаєв. — Ви цього не помічаєте лише тому, що живите у місті й щодня бачите будівництво. Але ж погляньте, вже два об'єкти були удостоєні Державної премії. На черзі — проект Палацу культури Юракадемії, висота Конєва. Цілком можливо, що нагородою буде відзначено і храм Олександра Великомученика».

      До речі, останній собор зводиться на честь відомого харківського архімандрита, який віддав своє життя за вірність християнській ідеї. Володимир Бабаєв каже, що цей архітектурний проект вражає своєю мистецькою унікальністю і може скласти конкуренцію навіть розкішним культовим спорудам харківського Покровського монастиря і київській Андріївській церкві. Вже сьогодні для відвідин прихожан тут відкрито нижній храм. Але, на жаль, повністю добудувати його через брак коштів не пощастить навіть до ювілею. Така сама доля спіткала й інші культові новобудови, що з'явилися останнім часом у місті. Скажімо, молитовну залу релігійної громади мусульман на Ярославській і греко-католицьку церкву по вулиці Гвардійців-широнінців. До цього ж списку потрапили також кілька стадіонів, реконструкція яких гальмується знову ж таки через нестачу коштів.

      Підготовка до ювілею хоч і набридла городянам через численні незручності, однак проходить доволі тихо і мирно. На відміну від Києва, де будівництво замалим не кожного ювілейно-показушного об'єкта супроводжується інформацією про розкрадання державної казни чи, скажімо, російського Санкт-Петербурга, який у ході недавньої підготовки до свого 300-річчя прославився в аналогічний спосіб, Харків не був помічений у подібних гучних фінансових скандалах. Можливо, бухгалтерська пунктуальність пояснюється надто суворим контролем з боку Державного казначейства, Рахункової палати і КРУ. А може, просто 130 передсвяткових мільйонів, виділених для міста з державного бюджету у вигляді субвенції, — занадто скромна сума для подібних оборудок. До речі, вартість самого свята не входить до вже згаданого мільярда. Гулятиме Харків, в основному, на гроші з фонду 350-річчя міста. Пан Бабаєв назвав суму в півтора мільйона гривень.

      Крім двох станцій метрополітену і згаданих новобудов, у день свята буде відкрито близько десяти пам'ятників, які харків'янам подарують Київ, Донецьк, Полтава, Алчевськ, Москва. Харків також стане першим українським містом, якому представники тепер уже сусіднього з нами Євросоюзу вручать прапор Ради Європи. Місто також очікує велику кількість делегацій як з українських, так i з іноземних регіонів, що візьмуть участь не лише у святкових урочистостях, а й у «круглому столі», присвяченому сучасним проблемам соціального розвитку великих мегаполісів. За інформацією Володимира Бабаєва, свою згоду на участь у харківському святі вже дала і мер Санкт-Петербурга, колишня наша співвітчизниця-черкащанка Валентина Матвієнко. Екс-столицям, на думку заступника міського голови, буде що обговорити стосовно потенційного співробітництва. Принаймні до цього зобов'язує їхній статус других за значенням для країни міст та досить розвинена промислова база.

      Завершиться ж свято розкішним парадом феєрверків, що злетять у небо з подачі піротехніків одразу п'яти українських міст. Харків'яни, очевидно, будуть кращими. До цього їх зобов'язує давно очікуваний ювілей.

  • Що сказав би Бандера Шевченку,

    Задум написати цей матеріал виник після прочитання на місцевих інтернет–сайтах мало не сотні коментарів щодо спорудження у Тернополі монумента Незалежності. Відтак походила ще біля наших гарних (і не дуже) пам’ятників, порозмовляла з людьми, пригадала деякі події недалекого минулого і дійшла висновку, що у сучасних тернопільських пам’ятників усе–таки якась особлива «карма», міцно пов’язана з політикою. Йдеться не про монументи політичним діячам, а про зовсім інше. Наприклад, про те, чому більшість головних пам’ятників мого рідного міста розташовані зовсім не там, де вони мали б стояти відповідно до здорового глузду. Але про все по черзі. >>

  • Андрій Садовий: Моє найголовніше завдання — повернути мудрих людей до Львова

    Головною топ-темою минулого тижня є довгоочікуване святкування 750-річчя Львова. Для України відзначення цієї дати, без сумніву, займе чільне місце і серед найпомітніших подій року. Підготовка до ювілею тривала кілька років, але всією основною організаційною роботою та пошуком спонсорів займалася протягом останніх кількох місяців нова влада, яка зайняла крісла в мерії навесні. Про свої враження від святкувань і про наболілі для Львова теми «УМ» розпитала у мера Львова Андрія Садового. Окрім того, на минулих вихідних у Львові вдалося зустріти багато відомих особистостей, серед них і екс-львів'ян. «УМ» вони розповіли про свої асоціації зі Львовом і про те, як повернути столиці Галичини гордий статус П'ємонту, яким вона славилася на початку 90-х років. >>

  • Хто вкорочує терновий корінь?

    Тернопілля виплекало цілу плеяду визначних українських діячів культури, науки, техніки. Воно в доленосному вінкові України тричі слугувало заборолом Європи від степу. Уперше — проти монголо-татар; вдруге — від турків із татарами; втретє — коли лютував московський комуністичний імперіалізм. Недаремно за середньовіччя наше Надзбруччя вкрили твердині-замки, яких тут налічувалося понад сто. Тепер — лише кілька десятків забутих, засмічених руїн.
    Тернопіль — це мур національного відродження 1988—1991 років. Цей край допоміг в особистісному становленні чинного Президента України і цілковито підтримав його у 2004-му. Уже сьогодні дослідження доводять, що через Тернопільщину, яка розташована в українському межиріччі (Дністра та Дніпра), поширювалася Трипільська старожитна культура в глибину Правобережжя.
    28 серпня Тернопіль святкував «три в одному» — традиційні День міста, храмовий празник (Успіння) та 465-річчя від свого заснування. Гримів концерт «Зірки України — Тернополю» з грандіозним феєрверком. Але у фахівців-істориків постає питання: невже Тернопіль такий молодий? Чи не навмисне досі вкорочували його корінь? >>

  • На символ Львова не шкода й пенсії

    Міський голова Львова Любомир Буняк виготовив новий колар (ланцюг), який разом із іншими атрибутами міста носитиме суто на великі свята. Першою такою нагодою стала 14-та річниця незалежності України, коли мер зміг продемонструвати своє творіння, яке спроектував особисто. >>

  • «Чарка кави» за здоров'я Лева

    Львів у мене завжди асоціювався з ароматом кави, із затишною Вірменською церквою, де свічки можна поставити просто у вогкий, ніжний пісок, і — з «дефіцитом» води. Місцевим мешканцям зайве розповідати, що значить її економити (воду у Львові подають три години зранку і стільки ж увечері). Хоча самі львів'яни жартують, що для приїжджих «акви» у них завжди вистачить. Адже навіть, коли всі тутешні крани «сухі», перед центральним вокзалом приїжджих радісно зустрічає діючий фонтан... >>