Якщо на початку минулого століття Лівадійський палац у Криму приймав російських царів, то нині приймає російських президентів. Це, можливо, і є розшифровкою таємничого гасла з одного з передвиборчих бігбордів Віктора Януковича: «Тому що — послідовний». Хоч офіційно не оголошувалося, що президент РФ Володимир Путін, прибувши до Ялти на засідання українсько-російського бізнес-форуму, побачиться з Януковичем, напередодні цього візиту були всі підстави вважати, що така зустріч відбудеться: наш Прем'єр-міністр відбув до Криму ще 24 липня буцімто з робочим візитом. Завбачливо дістався своєї дачі «Зоря» і Леонід Кучма — 24-го — і там чекав свого російського колегу, з яким за останній місяць він зустрічається вже вчетверте. Л.Д. пішов на рекорд!
До переговорів ділових людей, так чи інакше симпатичних українській владі, готувалося винести питання і загальнополітичного характеру, а не лише поговорити що і почому і за якими знижками. Зокрема, як сповіщає УНІАН, планувалося поспілкуватися на тему економічного співробітництва на теренах СНД та майбутнього ЄЕП. Аби нинішній форум не здавався «збігом обставин» під час передвиборчої кампанії, йому придумали історію, а отже, згадали, що подібні бізнес-тусовки проходили 2000 року в Москві й 2001-го — в Харкові, себто вони отримали яку-не-яку, а традицію. Поза сумнівами, в будь-якому разі така зустріч «наступника влади» Януковича з російським гарантом, популярним на сході України, носитиме однозначно агітаційний ефект.
Стосовно тем перемовин президентів Кучми та Путіна, то вони незмінно тривожні як на український погляд: питання співпраці в ПЕК, формування ЄЕП, газотранспортний консорціум. Принаймні на розгляді таких тем наполягала Москва, судячи з інформації, якою позавчора поділився з УНІАН анонімний чиновник з адміністрації Путіна. Як він сказав, «президентам треба «звірити годинники». А допоміг їм у цьому міністр оборони РФ Сергій Іванов, який зробив вельми симптоматичні заяви, перебуваючи у неділю з нагоди дня Військово-морських сил у Севастополі. Іванов, власне, озвучив те, що підозрювали українські експерти зразка 1992—95 років, коли Київ здавав росіянам в оренду базу ЧФ у Севастополі, — Москва невдовзі «накладе лапу» на цю землю, і російський флот залишиться в Криму назавжди.
«Перспектива Чорноморського флоту — залишитися у Севастополі», — заявив Іванов. Він, звісно, не згадував про оренду військово-морської бази, термін якої закінчується через 14 років. Але сама заява звучала так упевнено, що сумніватися в подібних намірах Росії не доводиться. Емоційним підтвердженням подібних намірів можна вважати фразочку російського військового міністра: «Наш російський народ флот любить, і це видно сьогодні тут, у Севастополі». Планів на ці терени у російських стратегів багато: це, за словами Сергія Іванова, «модернізація флоту, будівництво нових місць базування флоту, в тому числі й чорноморського, наступні бойові походи, які здійснюватимуть усі наші бойові флоти, зокрема й Чорноморський». Особливо нездорову увагу оглядачів привернула фраза російського міністра: «Нові підводні човни будуть переводитися на ЧФ по мірі їх будування». Наступного року, сказав він, один такий човен вже прийде до Севастополя.
У тому, що під словосполученням «Чорноморський флот Росії» міністр мав на увазі саме Севастополь, а не Новоросійськ, сумнівів немає, позаяк нова база на суто російському узбережжі Чорного моря не вплине на територіально-мілітарні апетити Росії. «Початок будівництва пункту базування ЧФ у Новоросійську абсолютно не означає, що ми збираємося скорочувати сили у Севастополі», — цитує Іванова інформагенція УНІАН. І це при тому, що буквально з наступного року Росія збирається виділити кількасот мільйонів рублів з держбюджету на розбудову новоросійської бази.
Як відреагує на подібні зазіхання на Севастополь українська влада? Потисне Путіну руку? Поцілує по-брежнєвськи? Гречно усміхнеться?