У центрі Берліна чергують посилені наряди поліції, на дахах стоять снайпери, а каналізаційні люки запаяні спеціальними пломбами, аби звідти бува не виліз терорист чи інший зловмисник. Так столиця Німеччини зустріла президента США Барака Обаму, який по завершенні саміту лідерів «Великої вісімки» в Північній Ірландії разом із сім’єю прилетів до Берліна з робочим візитом.
Востаннє Обама був у Німеччині ще до свого обрання президентом, під час виборчої кампанії 2008 року. На думку аналітиків, той факт, що досі глава Білого дому не вважав за потрібне відвідати одну з провідних світових держав і фактичного лідера Євросоюзу, свідчить про зміну зовнішньополітичних пріоритетів Вашингтона, який останніми роками орієнтується більше на Схід, ніж на Захід.
Кульмінацією візиту Обами до Берліна став його виступ біля Бранденбурзьких воріт. П’ять років тому його бажання виголосити промову біля цього символа німецької столиці наткнулося на спротив Ангели Меркель, тож кандидатові в президенти США довелося виступити в іншому місці. Нині фрау канцлер проти зустрічі колеги по «Великій вісімці» з німцями не протестувала. На відміну від самих німців: Обаму в Берліні зустріли акціями протесту проти політики США та американських спецслужб в інших країнах, зокрема Іраку та Афганістані, прослуховування телефонних дзвінків, поширенням програм стеження за інтернетом тощо.
Іще до промови Обами газета «Нью–Йорк таймс» із посиланням на «обізнані джерела» в Білому домі повідомила, що він виступить із пропозицією ще більше скоротити ядерні арсенали Сполучених Штатів та Росії. Раніше дві найбільші ядерні держави світу в рамках угоди про скорочення ядерних озброєнь погодилися зменшити кількість ядерних боєголовок до 1500—1675, а їх носіїв — до 500—1000 одиниць. Як зазначає Бі–Бі–Сі, якщо Москва погодиться на нову пропозицію Вашингтона, у США і РФ залишиться по приблизно тисячі одиниць ядерної зброї.