Один проти семи і сім проти одного

18.06.2013
Один проти семи і сім проти одного

Саміт G–8 традиційно пікетують антиглобалісти в масках восьми лідерів. Фото Рейтер.

Наприкінці цього року Велика Британія передасть головування у «Великій вісімці» Росії. Тож можна вважати символічним, що напередодні початку чергового, 39–го саміту G–8, який стартував учора в містечку Лох–Ерн у Північній Ірландії, лідери двох держав укотре різко розійшлися в поглядах.

Віднедавна головною темою міжнародних «лідерських» самітів, окрім світової фінансової кризи, став конфлікт у Сирії. Щодо якого Росія має відмінну від решти держав «Великої вісімки» (Британії, США, Франції, Німеччини, Італії, Канади та Японії) позицію. І судячи з результату двосторонніх переговорів президента РФ Володимира Путіна з прем’єр–міністром Об’єднаного Королівства Джеймсом Камероном, виробити спільну позицію з цього питання лідерам G–8 знову навряд чи вдасться.

Камерон, як і решта лідерів «вісімки», наполягає на тому, що відповідальність за крово­пролиття в Сирії несе одноосібно президент Башар Асад. Цю позицію він укотре висловив на прес–конференції по завершенні переговорів із Путіним у Лондоні. На що ВВП зауважив: кров у сирійському конфлікті лежить на руках обох сторін, тож повстанці винні не менше, ніж Асад. Тобто навіть більше, адже вони «не тільки вбивають своїх ворогів, а й розтинають їхні тіла та з’їдають нутрощі на очах у публіки й перед камерами».

Згаданий Путіним відеоролик, на якому лідер одного з повстанських угруповань справді вгризається в закривавлене серце, вирізане ним із грудей солдата президентських військ, спричинив у світі неабиякий резонанс. І значно послабив симпатію до повстанців у багатьох любителів ділити життя винятково на чорний і білий кольори.

Та попри це, переважна частина впливової міжнародної спільноти виступає за санкції проти Асада й підтримку його противників, у тому числі й зброєю. Росія, до речі, успішно постачає озброєння сирійській владі, причому Путін запевняє, що ці угоди цілком легальні.

У цьому йому знову доведеться переконувати й президента США Барака Обаму — двоє лідерів зустрінуться вперше після минулорічного рандеву 19 червня під час саміту «Великої двадцятки» в Мексиці. Як зазначає «Коммєрсант», під час цієї зустрічі заплановано підписання п’яти груп важливих документів, проте навряд чи Путін з Обамою встигнуть обговорити всі з них належним чином. Адже на переговори заплановано лише годину, а відносини між двома країнами останнім часом значно погіршилися — далися взнаки «закон Магнітського», заборона на всиновлення російських сиріт американцями і обмін списками нев’їзних чиновників. Вкупі з розходженням позицій щодо Сирії Путіну доведеться добре себе стримувати, аби не довести ситуацію до відмови Обами взяти участь у саміті лідерів «Великої двадцятки», запланованому на вересень у Санкт–Петербурзі. Та й 40–й саміт «Великої вісімки» відбудеться в Росії — у Сочі.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>