Наприкінці цього року Велика Британія передасть головування у «Великій вісімці» Росії. Тож можна вважати символічним, що напередодні початку чергового, 39–го саміту G–8, який стартував учора в містечку Лох–Ерн у Північній Ірландії, лідери двох держав укотре різко розійшлися в поглядах.
Віднедавна головною темою міжнародних «лідерських» самітів, окрім світової фінансової кризи, став конфлікт у Сирії. Щодо якого Росія має відмінну від решти держав «Великої вісімки» (Британії, США, Франції, Німеччини, Італії, Канади та Японії) позицію. І судячи з результату двосторонніх переговорів президента РФ Володимира Путіна з прем’єр–міністром Об’єднаного Королівства Джеймсом Камероном, виробити спільну позицію з цього питання лідерам G–8 знову навряд чи вдасться.
Камерон, як і решта лідерів «вісімки», наполягає на тому, що відповідальність за кровопролиття в Сирії несе одноосібно президент Башар Асад. Цю позицію він укотре висловив на прес–конференції по завершенні переговорів із Путіним у Лондоні. На що ВВП зауважив: кров у сирійському конфлікті лежить на руках обох сторін, тож повстанці винні не менше, ніж Асад. Тобто навіть більше, адже вони «не тільки вбивають своїх ворогів, а й розтинають їхні тіла та з’їдають нутрощі на очах у публіки й перед камерами».
Згаданий Путіним відеоролик, на якому лідер одного з повстанських угруповань справді вгризається в закривавлене серце, вирізане ним із грудей солдата президентських військ, спричинив у світі неабиякий резонанс. І значно послабив симпатію до повстанців у багатьох любителів ділити життя винятково на чорний і білий кольори.
Та попри це, переважна частина впливової міжнародної спільноти виступає за санкції проти Асада й підтримку його противників, у тому числі й зброєю. Росія, до речі, успішно постачає озброєння сирійській владі, причому Путін запевняє, що ці угоди цілком легальні.
У цьому йому знову доведеться переконувати й президента США Барака Обаму — двоє лідерів зустрінуться вперше після минулорічного рандеву 19 червня під час саміту «Великої двадцятки» в Мексиці. Як зазначає «Коммєрсант», під час цієї зустрічі заплановано підписання п’яти груп важливих документів, проте навряд чи Путін з Обамою встигнуть обговорити всі з них належним чином. Адже на переговори заплановано лише годину, а відносини між двома країнами останнім часом значно погіршилися — далися взнаки «закон Магнітського», заборона на всиновлення російських сиріт американцями і обмін списками нев’їзних чиновників. Вкупі з розходженням позицій щодо Сирії Путіну доведеться добре себе стримувати, аби не довести ситуацію до відмови Обами взяти участь у саміті лідерів «Великої двадцятки», запланованому на вересень у Санкт–Петербурзі. Та й 40–й саміт «Великої вісімки» відбудеться в Росії — у Сочі.