Туреччина: прем’єр висунув маніфестантам ультиматум
Прем’єр–міністр Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган учора висунув учасникам антиурядових протестів ультиматум. Глава уряду дав маніфестантам добу на те, щоб покинути парк і прилеглу до нього площу Таксім. «Раніше ми не відповідали ударом на удар. Але тепер сили безпеки діятимуть зовсім інакше. Це все закінчиться протягом 24 годин», — пообіцяв Ердоган.
Нагадаємо, раніше поліція витіснила учасників акції протесту з площі Таксім у Стамбулі, але вони розбили свій табір у сусідньому парку Гезі. Саме плани влади звести на його місці торговельний центр стали каталізатором народних виступів, які переросли в демонстрації з вимогою відставки Ердогана. Напередодні прем’єр–міністр зустрівся з лідерами протестного руху й категорично відкинув ідею дострокових виборів. Натомість він пообіцяв, що долю парку Гезі буде вирішено на міському референдумі. При цьому Ердоган закликав маніфестантів згорнути акцію протесту, але вони, судячи з усього, не погодилися. Станом на вчора по обіді ніщо не вказувало на те, що ультиматум прем’єра буде виконано.
У межах Шенгену можуть відновити прикордонний контроль
Європейський парламент учора на пленарному засіданні у Страсбурзі схвалив пакет із двох законодавчих актів, спрямованих на реформування управління в Шенгенській зоні. Зокрема, нові правила передбачають тимчасове відновлення прикордонного контролю на внутрішніх кордонах Євросоюзу в разі «надзвичайних обставин, які можуть становити серйозну загрозу громадському порядку і внутрішній безпеці». Згідно з ухваленими нормативними актами, відновлення контролю можливе на період від 30 днів до 6 місяців. Ще одним нововведенням стане можливість здійснення спонтанних візитів для моніторингу будь–яких спроб введення незаконного прикордонного контролю на внутрішніх кордонах Шенгенської зони.
Восени нові правила має затвердити Рада ЄС, після чого вони набудуть чинності.
У США вимирає біле населення
Рівень смертності білого населення у США вперше перевищив показник народжуваності. Як пише газета «Вашингтон пост» із посиланням на дані Бюро перепису населення, загалом у США мешкає 198 мільйонів представників білої раси (без урахування латиноамериканців). У 2012 році кількість померлих у цій групі на 12,4 тисячі перевищила кількість народжених. Хоча ще в 2011–му білих американців народилося на 29,6 тисячі більше, ніж померло.
За словами демографів, хоча показник смертності ще не критичний, досі в історії США ще ніколи не було негативної різниці у прирості білого населення, навіть за часів Великої депресії. Однією з причин зниження народжуваності соціологи називають економічну кризу, через яку білі американці дедалі обережніше ставляться до поповнення в сім’ях. Та попри негативну тенденцію, неіспаномовні представники білої раси досі залишаються у США домінантною групою, яка становить 63% населення. n