У рамках відзначення в Україні 1025–річчя хрещення Київської Русі у Львівському музеї історії релігії відбулося відкриття виставки «Такі, як Василій Великий (історія чину Святого Василія Великого)». Назва експозиції походить із неофіційного девізу найшанованішого на теренах усього світу чину василіанів — Talisest Basilius Magnus («Таким є Василій Великий»).
У фондах музею віддавна зберігається чимала кількість експонатів, які безпосередньо пов’язані з василіанами, тож 95 відсотків експозиції сформовано власними зусиллями. Однак прикметно, що на огляд загалу більшість унікальних експонатів виставляється вперше. Працівники музею кажуть: основною метою виставки стало не тільки висвітлення історії найдавнішого монашого чину. Найперше організатори прагнули зосередити увагу відвідувачів на непростих особистих долях ченців найстарішого і найчисленнішого чернечого ордену.
«Уже в перший день роботи експозиція зібрала переповнену залу гостей музею. Ексклюзивність виставки полягає в тому, що тут представлено 400–літню історію чину василіанів, заснованого 1617 року. Ми представляємо портретний живопис найзнаніших митрополитів, зокрема Атанасія та Лева Шептицьких. На тлі портрета Атанасія, до речі, збереглося унікальне зображення старого собору святого Юра. Маємо зразки портретного живопису і самого Андрея Шептицького, який 125 років тому долучився до чину василіанів. На виставці представлено цілий комплект стародруків Почаївської друкарні XVIII століття — найбільшої на той час української друкарні. Окрім цього, ми виставили на показ видання багатьох бібліотек при монастирях василіанів, деякі з них нараховують до 40 тисяч томів. Гості побачать книжки і матриці з величезної Жовківської василіанської друкарні», — розповідає «УМ» науковий співробітник Львівського музею історії релігії Надія Полянська. Частина експозиції висвітлює архівні документи отців василіан: особисті речі священиків Северина Гнатюка, Михайла (Методія) Скраля, Володимира (Василя) Пальчинського.
«Це неймовірно цінні речі, адже в 1963 році ченці Методій Скраль і Володимир Пальчинський були заарештовані радянською владою на три роки за розповсюдження молитовників. Тоді в отців вилучили навіть свідоцтво про народження. У такий спосіб, демонструючи їхні вилучені особисті речі, ми не тільки розповідаємо біографію, а й показуємо жорстокість тодішньої системи. Основною родзинкою виставки, на мою думку, є фотопластини, датовані 30–ми роками ХХ століття, що розповідають про щоденне життя ченців василіанів. На фото зображено сто ченців, усі вони ідентифіковані, а про долю частини з них можна дізнатися у зібраній нами детальній інформації. Це унікально, адже серед ченців були не просто віруючі, а й мученики, місіонери, історики», — додає пані Полянська.
До того ж гості виставки зможуть почитати книги європейських і діаспорних видавництв Італії, Канади, Бразилії, США про історію чину, адже василіани були поширені і відомі по всьому світу. Неповторною частиною експозиції також є створені львівським релігієзнавцем Тарасом Гринчишиним карти поширення василіанів по світу. Експозиція працюватиме до кінця вересня.