Невблаганне скорочення доларових резервів, зростання безробіття, висока інфляція та брак політичної стабільності, яка б дозволила розвиватися країні — у такому невтішному стані перебуває Єгипет через два з лишком роки після повалення президента Хосні Мубарака, який впродовж 30 років правив країною залізною рукою. Мубаракові можна багато що закинути, проте за його правління єгипетська економіка стабільно зростала й розвивалася. Особливо помітний занепад у туристичній галузі, яка за Мубарака була для єгиптян золотою жилою поповнення бюджету, визнає міністр туризму Єгипту Мохаммед Хішам Аббас Заазуа. Водночас він запевняє, що після революції ситуація в його країні стабілізувалася і «тепер іноземні туристи можуть почуватися в повній безпеці».
Проте цифри залишаються невтішними. Про повернення статистики дореволюційних років тепер можна лише мріяти. Так, 2009 року Єгипет відвідали 9,8 мільйона закордонних туристів, а 2010–го — 14,7 мільйона. Все вказувало на те, що надалі показники лише зростатимуть, але почалася «Арабська весна». І після «революційного струсу» початку 2011 року туристична індустрія пішла у різке піке.
Упродовж останніх років правління Мубарака ВВП Єгипту зростав щорічно в середньому на 5–7%. Світовий банк 2008 року визнав Єгипет країною, що найкраще розвивається, а ще до того його неодноразово класифікували як одну з 10 провідних економік світу.
Але 2011 року темп зростання впав до менш ніж 2% і відтоді не підвищується. Однією з найбільш прибуткових галузей економіки Єгипту був туризм, який входив до п’ятірки основних джерел поповнення бюджету (разом з експортом нафти, газу, експлуатацією Суецького каналу та грошовими переказами єгипетських заробітчан з–за кордону). Проте з 12,5 млрд. доларів 2010 року вже у 2011–му прибутки від зовнішнього туризму до Єгипту впали до 8,8 млрд. доларів. Сподівання на те, що після обрання всіх гілок нової влади ситуація стабілізується, не виправдалася — прихід до керма держави ісламістів лише збільшив побоювання іноземних туристів, які воліють обирати для відпочинку інші країни.
За прогнозами Міжнародного валютного фонду, інфляція в Єгипті впродовж 2013–2014 фінансового року сягне 14%, а дефіцит бюджету — 10,9% від ВВП. Рівень безробіття до 2011 року становив 9%, а тепер перевищує 13%. І єгипетська влада поки що марно веде переговори з МВФ про позику в розмірі 4,8 млрд. доларів.
ДО РЕЧІ
Уряд Єгипту заборонив чоловікам працювати в жіночих СПА–центрах при готелях. Як повідомляє агенція «Інтерфакс» із посиланням на сайт Ahram Online, роботу готельних СПА–центрів, які порушать цю вказівку, буде спочатку припинено, а в разі повторного порушення готель позбудеться СПА–ліцензії й буде понижений у рейтингу.
Як пояснив міністр Єгипту у справах туризму Хішам Заазуа, це рішення є одним із цілого комплексу заходів, спрямованих на зменшення кількості випадків сексуальних домагань до туристів і поліпшення туристичної репутації Єгипту.
Крім того, єгипетським поліцейським запропонують спеціальні курси з написання рапортів про випадки домагань, щоб допомогти державному обвинуваченню визначити належне покарання винних.