Минулої неділі кияни відзначили річницю проголошення Гостинної Республіки — безстрокової мирної акції протесту на захист пам’ятки архітектури. Активісти розвісили на паркані, яким обгороджено Гостинний двiр, фотозвіт про рік боротьби за цю пам’ятку. А для гостей влаштували конкурс на кращий плакат на підтримку Двору, поетичні читання і майстер–клас iз малювання.
Художниця Даша Мілай на пленері вчила охочих управлятися з пензлями й акриловими фарбами. Дівчина бере участь в акціях на підтримку Гостинного двору з лютого. Спочатку ходила на лекції та екскурсії, потім вирішила і сама долучитися до групи захисників. На думку Даші, пленер дозволяє подивитися на Гостинний по–новому: «Поділ — це історичний центр Києва, дуже насичений емоціями».
У неділю активісти випробували і геть новий спосіб протесту — видерлися на будівельний кран, що стоїть на території пам’ятки. Захисники Гостинного Ігор Луценко, Марія Лебедєва, Тетяна Чорновіл та інші пробули на машині близько шести годин. Поки правоохоронці разом iз рятувальниками знизу вимагали спуститися на землю, вони вели онлайн–трансляцію свого «повітряного» протесту. Так, Ігор Луценко на «Фейсбуці» написав, що залізти на кран вдалося в момент, коли поблизу було небагато охорони: «Один охоронець усе ж встиг кинути в нас цеглиною, але не влучив». А Марія Лебедєва повідомила, що «внутрішній двір будівлі залитий бетоном, хоча минулого літа захисники Гостинного садили там виноград, а на новорічні свята прикрашали ялинки, що росли у дворі».
Водночас водій екскаватора, який не захотів відрекомендуватися, розповів «УМ», що в Гостинному укріплюють фундамент. «Поверхів не добудовуватимуть, а паркінг якщо й зроблять, то зовсім маленький — такий, що не заважатиме рухові Контрактовою площею та прилеглими вулицями і заради якого не зноситимуть сквер», — запевнив він. На запитання, як часто замовник перевіряє роботу на об’єкті, чоловік спершу уточнив: «Діма?». Утім далі поспішив виправитися, мовляв, замовник — «Укрреставрація», а він узагалі нікого не знає.
Зрештою, активісти спустилися вниз добровільно. Тут їх уже чекали правоохоронці, які склали протоколи про адміністративне порушення. «Відносно осіб, що заблокували роботу крана, складено три адмінпротоколи за статтею 173 — дрібне хуліганство. Всі їх доставили до Подільського райуправління столичної міліції і після надання пояснень відпустили», — повідомили у прес–службі столичної міліції. Один із захисників пам’ятки Вадим Топоров, повідомив «УМ», що наразі активісти чекають на розгляд апеляції у справі повернення Двору до переліку пам’яток архітектури.
Заключним моментом акції став живий ланцюг. Кияни взялися за руки й обійшли Гостинний двір по периметру, засвідчивши готовність і надалі боротися за нього.