У Биківнянському лісі, подзьобаному численними ямами, де енкаведисти закопували трупи розстріляних, уже понад 20 років у травні правозахисники та родичі загиблих організовують мітинг–реквієм. Цьогоріч пам’ятні заходи влаштувала дирекція заповідника «Биківнянські могили», що підпорядкований Мінкультури. У суботу до биківнянських могил прибули з квітами в.о. міського голови Олександр Попов, представники уряду та Міністерства культури. А в неділю зібралися «пересічні» громадяни. І, за словами учасника пам’ятних заходів, нардепа–«свободівця» Юрія Сиротюка, мітинг вийшов не такий, як у попередні роки, коли організацією займалися «Меморіал» та інші громадські організації.
«Коли в неділю ми підійшли до меморіалу в Биківнянському лісі, там уже відправляв панахиду батюшка з Московського патріархату, — розповів «УМ» Юрій Сиротюк. — Щороку мітинг–реквієм у Биківні починався о 12–й, зі спільної молитви зі священиками різних конфесій. Тепер же дирекція запросила всіх, окрім представників УПЦ МП, на 13–ту». Таким чином, у Биківні було відслужено кілька панахид. Спершу поминальну службу відслужив священик iз делегації «свободівців», а потім — патріарх УГКЦ Святослав та блаженнійший Любомир Гузар. Також побували на могилах отці з Михайлівського Золотоверхого собору. «Поряд із меморіалом стояла велика озвучувальна машина. Та коли я звернувся до організаторів і попросив мікрофон, то почув, що є розпорядження Прем’єр–міністра про заборону будь–яких виступів у Биківні. Мовляв, «прідут с трізубцамі і начнут сваю антігасударствєнную прапаганду», — розповідає пан Сиротюк.
Начальник відділу Національного історико–культурного заповідника «Биківнянські могили» Марина Василенко на запитання «УМ» щодо «розпорядження про заборону» відповіла з готовністю: «Кожен охочий міг покласти квіти й вінки до меморіалу. Ми готувалися до цього дня, прибрали територію, організували під’їзд автобусів від метро «Лісова». «Свободівці» стояли біля братської могили, ніяких інцидентів не було. Це не був мітинг якихось політичних сил».
Заступник директора Українського інституту національної пам’яті Дмитро Веденєєв, який не був на пам’ятних заходах, «бо це вихідний день, і всі громадяни не зобов’язані ходити на пам’ятні заходи», теж нічого не чув про заборону Прем’єр–міністра. «У цій інформації немає посилання ні на які офіційні акти Кабінету Міністрів, — каже пан Веденєєв. — А всі вони оприлюднюються на сайті уряду».