Економічно–фінансова криза в єврозоні серйозно підірвала довіру громадян до Європейського Союзу та спільної європейської валюти. Про це свідчать результати соціологічного опитування Дослідницького центру Pew, оприлюднені вчора в Брюсселі. Заголовок, який дали своєму прес–релізу організатори дослідження, промовистий: «Новий хворий у Європі — Європейський Союз».
Загалом у період з 2 по 27 березня було опитано 7646 мешканців восьми країн ЄС: Німеччини, Великої Британії, Франції, Італії, Іспанії, Греції, Польщі та Чехії. Як зазначають соціологи, європейці дедалі більше сумніваються в доцільності існування Євросоюзу. До того ж у різних країнах погляди на ключові елементи функціонування ЄС значно різняться, що є серйозною загрозою європейській єдності. «Європейський проект став лайливим словом у багатьох частинах Європи», — констатують автори дослідження, зазначаючи, що півстоліття зусиль, докладених до створення об’єднаної Європи, можуть полетіти шкереберть.
Такі висновки підтверджуються цифрами. Згідно з результатами опитування, підтримка громадянами країн Євросоюзу його існування впродовж року впала на 15 пунктів: з 60% до 45%. У південних країнах Європи — Іспанії, Італії і Греції — довіра до ЄС уже значно нижча, але все ще залишається досить високою у найстабільнішій державі єдиної європейської спільноти — Німеччині.
Водночас у Франції ситуація досить стрімко погіршується. Це спричинено не стільки загальною недовірою французів до ЄС, як розчаруванням у власній економіці та правлінні президента–соціаліста Франсуа Олланда. За рік перебування при владі він більше переймався одностатевими шлюбами, ніж економікою. До приходу Олланда в Єлисейський палац Франція і Німеччина у Євросоюзі йшли в ногу, а тепер французька громадська думка дуже відрізняється від німецької і наближається до італійської, грецької чи іспанської. Досить сказати, що підтримка французами ЄС впала з 60% рік тому до 41% на цей час.
Власне, навіть у Німеччині Євросоюз втрачає позиції, хоч і не так стрімко, як у решті держав ЄС: із 68% довіра німців до єдиної європейської спільноти за рік упала до 60%. Втратила в рейтингу й канцлер ФРН Ангела Меркель, але з рівнем довіри 74% (торік було 80%) вона досі користується найбільшою підтримкою населення з усіх лідерів ЄС. Найменше своїм лідерам довіряють громадяни Чехії, Греції та Італії.