Учора палестинці відзначили 65–ту річницю того, що вони називають «Накба». З арабської це можна перекласти як «катастрофа» чи «потрясіння». 15 травня 1948 року щойно створена єврейська держава Ізраїль почала масові етнічні чистки та депортацію людей із палестинських територій. Деякі арабські та ліворадикальні історики порівнюють ці події з Голокостом, що його влаштували нацисти євреям.
Починаючи з 1948 року ізраїльські окупанти зрівняли з землею 418 палестинських населених пунктів, експропріювали безліч арабського майна. У ході арабо–ізраїльської війни 1947—1949 та шестиденної війни 1967 року ізраїльтяни розширили територію своєї держави майже на третину та витіснили з окупованих ними теренів близько 725 тисяч палестинців. Нині ООН вважає палестинськими біженцями майже п’ять мільйонів осіб, оскільки цей статус передається від батьків дітям. Символом «Накби» є зображення ключів, які символізують право біженців на повернення до своїх домівок.
Пристрасті з нагоди Дня «Накба» почали вирувати ще напередодні. Група палестинців спробувала дістатися до єврейського поселення, де, як вони кажуть, жили їхні пращури. Активістів зупинили ізраїльські прикордонники, між сторонами спалахнули сутички.
З нагоди Дня «Накба» в Палестинській автономії та в арабських країнах, які їй симпатизують, відбулися численні пам’ятні заходи, хвилини мовчання. Палестинці провели низку пікетів перед будівлями міжнародних організацій.
Два роки тому кнесет Ізраїлю прийняв поправку до бюджетного законодавства, якою міністерству фінансів забороняється будь–яка підтримка та співробітництво з неурядовими організаціями, що причетні до відзначення «Накби».