Як і слід було очікувати, традиційний Всекримський мітинг на площі Леніна у Сімферополі 18 травня, інші пам’ятні заходи, приурочені до роковин депортації кримськотатарського народу, пройдуть не за сценарієм оргкомітету під орудою керівника уряду, «регіонала» Анатолія Могильова, а під проводом незмінного лідера Меджлісу Мустафи Джемілєва. Пан Могильов 18 травня взагалі перебуватиме далеко за межами Криму (торік у цю пору він несподівано взяв лікарняний), у Португалії, де у складі офіційної делегації проведе ділову зустріч з президентом асамблеї автономного регіону Мадейра Жозе Мігелем Мендосою. Про це напередодні повідомило управління інформації Ради міністрів АРК. Хоча досi кримський прем’єр ледве не клятвено обіцяв журналістам взяти організацію жалобних приготувань у свої руки. Нині ж пану Могильову довелось відбутись розважливим коментарем, мовляв, влада всіляко сприятиме у проведенні цих заходів. «Я гарантую, — заявив Могильов, — що не буде ніяких провокацій і ніхто не стане перешкоджати проведенню жалобних заходів на центральній площі Сімферополя. 17 і 18 травня співробітники правоохоронних органів переходять на посилений режим роботи і зможуть повною мірою забезпечити громадський порядок».
Вочевидь, «здулась» і провладна Рада представників кримськотарського народу при Президентові України, якій відводилась роль «могильщика» Меджлісу. Натомість, за неофіційними даними, готують політичне забуття не тільки персонально голові цієї ради, аксакалу місцевого парламенту Лентуну Безазієву, а й усій раді взагалі.
Прикметно, що відмовився від раніше заявленого і узгодженого з міськрадою альтернативного мітингу і ще один давній антимеджлісовський дратівник — громадська організація «Миллі Фірка». Її лідер Васві Аблдураїмов на позавчорашній прес–конференції пояснив такий крок назад свідомим наміром не розколювати репатріантів. «У Києві (18 травня. — Авт.), — сказав він, — будуть вимагати відставки Президента, а в цей же час у Криму замість скорботи будуть вимагати відставки прем’єра автономії Анатолія Могильова. Про це вже відкрито заявив глава Меджлісу Мустафа Джемілєв. Тому кримський мітинг буде виглядати як рефрен до маршу опозиції».
А що з приводу очевидного краху урядового сценарію думає сам Мустафа–ага? «Команді Могильова, — прокоментував для «УМ» Джемілєв, — просто небезпечно перебувати на площі перед великим натовпом людей. Тому вони зробили хорошу міну при поганій грі. Максимум, на що вони здатні, — зібрати на мітинг декілька сотень людей, тоді як у нас це — 30—35 тисяч. Тож вони ще нам повинні бути вдячні, що ми взяли на себе цю місію». Джемілєв підтвердив, що одна з вимог резолюції Всекримського мітингу 18 травня, яка буде озвучена також у Лондоні, Парижі, Берліні, Амстердамі та інших євпропейських столицях і посольствах, — відставка Анатолія Могильова. Мотивація така: посадовець ганить депортацію кримськотатарського народу і проводить етнічні чистки.
А ТИМ ЧАСОМ...
Завтра у сімферопольському кінотеатрі імені Шевченка відбудеться прем’єрний показ першої і єдиної кінострічки про депортацію кримських татар «Хайтарма» («Повернення»). За сюжетом фільму, головний герой — капітан–винищувач Амет–Хан Султан після визволення Севастополя з друзями на декілька днів приїжджає у рідну Алупку. І на його очах розгортаються драматичні події 18—20 травня 1944 року, коли звинувачених у зраді і співпраці з фашистами родичів, земляків енкаведисти виселяють із рідних осель і відправлють «товарняками» до Середньої Азії.
Бюджет картини склав півтора мільйона доларів. Їх виділив московський бізнесмен і меценат, власник кримськотатарського телеканалу АТR Ленур Іслямов. Натурні зйомки «Хайтарми» проходили торік в Алупці, Судаку і Бахчисарайському районі. Режисер стрічки — Ахтем Сейтаблаєв, який зіграв i головну роль. У фільмі також задіяні відомі актори Олексій Горбунов, Юрій Цурило, Андрій Саманін та інші.