Хабарництво — поширена проблема не лише в Україні. Згідно з результатами дослідження, проведеного в різних державах Європи відомою консалтинговою компанією «Ернст енд Янг», 39% менеджерів визнали, що корупція є типовим явищем для їхньої країни.
Пальму першості в цьому сумному рейтингу впевнено тримають бізнесмени Словенії, де 96% менеджерів вважають підкуп буденною справою. На другому — Хорватія (90 відсотків). Україна, на диво, розташувалася лише на третій сходинці рейтингу корумпованості: 85% українських підприємців визнають, що без хабара в бізнесі не обійтись.
Не набагато кращою є ситуація у Словаччині, Греції, Сербії та Росії, де понад 80 відсотків респондентів вказують на поширену в їхніх країнах корупцію. Усі перелічені держави за рівнем корумпованості економіки не поступаються таким африканським країнам, як Кенія (94%) чи Нігерія (89%).
Найменш поширеною корупція є у Швейцарії. Тут лише 10% швейцарських менеджерів визнали, що стикалися з хабарництвом. У Фінляндії та Швеції про корупцію говорять лише 12% бізнесменів, у Норвегії — 17%. Німеччина з її 30% опинилася на середньостатистичних позиціях за рівнем корумпованості в європейській економіці, зазначає «Німецька хвиля».
У багатьох європейських країнах ситуація загострилася внаслідок економічної кризи, пояснив представник «Ернст енд Янг» Штефан Гайснер. За його словами, у багатьох країнах, незважаючи на кризу, підприємці перебувають під тиском необхідності демонструвати відмінні економічні показники. Тому чимало хто з них не стримується перед тим, аби домогтися поліпшення результатів за допомогою сумнівних методів. Працівники фірм, як правило, не мають особистого зиску від того, що за допомогою хабарів намагаються покращити становище компанії. Однак у державах Європейського Союзу така ініціативність може лише погіршити становище підприємства, коли про дачу хабара дізнаються правоохоронні органи.