Депутат від Партії Регіонів Євген Морозенко, автор «комунального» законопроекту, нещодавно поданого до Верховної Ради, пропонує брати з власників квартир додатково по 50 копійок за кожен квадратний метр житлової площі. Тобто мешканцям стандартної однокімнатної квартири доведеться платити на 25 грн. більше, за двокімнатну — на 30 гривень і на 40 грн. — за трикімнатну. Експерти запевняють, що з прийняттям закону суми збільшаться, оскільки підсумковий розмір платежу будуть затверджувати місцеві ради. Євген Морозенко переконує у пояснювальній записці до свого законопроекту: «Коштів на утримання житлового фонду не вистачає. Будинки занедбані, інженерні мережі зношені. Нормами діючого законодавства не передбачено залучення додаткових коштів на утримання і ремонт житла за рахунок інших джерел фінансування, а тому пропонується внести до них відповідні доповнення» . Депутат пропонує перераховувати додаткові гроші на спеціальний амортизаційний депозитний рахунок і направляти тільки на ремонт будинків та прибудинкових територій.
«Цей законопроект — радянський пережиток. Обгрунтування підвищення квартплати немає, і страждатимуть від цього, як завжди, люди, які результату не матимуть, а платитимуть більше, — заявляє директор Інституту міста Олександр Сергієнко. — Ці кошти ніхто не контролюватиме. На сьогодні грошей для утримання житлового фонду достатньо, але над ними немає ніякого контролю і ефективного використання». Отож, можливо, заплановане підвищення кварплати є лише зайвим способом для влади «трохи підзаробити»?
Тетяна Бойко, координатор житлово–комунальних питань Громадянської мережі ОПОРА, не заперечує, що ремонтувати житловий фонд потрібно, проте не таким шляхом. «Сьогодні є приклади в Європі, коли надаються дешеві кредити для ОСББ. На Заході держави надають певні гарантії і покривають відсоткову ставку. У нас же вирішили йти простішим шляхом і просто збирати з людей гроші».
Проте чи збиратимуть? Деякі експерти припускають, що законопроект не пройде парламентського сита. Політолог Володимир Фесенко переконаний, що «у такому вигляді законопроект навряд приймуть». «Його можуть доопрацювати і лише тоді прийняти. Усе залежатиме від політичних і соціальних потреб, — розмірковує пан Фесенко в розмові з кореспондентом «УМ». — Якщо МВФ вимагатиме підвищення комунальних тарифів, то опозиція погодиться проголосувати за цей закон, проте у вдосконаленому вигляді, тому що зараз він не має шансів на прийняття».