Відтепер важкохворі українці в прямому розумінні зможуть зітхнути з полегшенням. Після багаторічних дискусій уряд таки видав постанову, якою спростив процедуру надання знеболювальних препаратів тяжкохворим. Як ідеться у повідомленні Департаменту інформації та комунікації з громадськістю секретаріату Кабміну, раніше процедура використання певних лікарських засобів та виписування на них рецептів була надто складною і тривалою. А віддаленість лікувального закладу від пацієнта, особливо в сільській місцевості, значно ускладнювала отримання пацієнтами своєчасних і в достатній кількості знеболювальних засобів.
«Це зовсім інший порядок, за яким тепер не потрібні дозволи комісій. Натомість зростає відповідальність і довіра до лікаря, якому надається право самостійно виписати рецепт на отримання того чи іншого наркотичного знеболювального, — пояснює «УМ» голова «Української ліги сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги», екс–міністр охорони здоров’я Василь Князевич. — Ця урядова постанова наближає нашу державу до європейських стандартів і є надзвичайно важливою для важкохворих, які переживають нестерпний біль».
Так, окрім скасування необхідності затвердження відповідного рецепта комісією, новий регламент відпуску наркотичних препаратів, психотропних речовин і прекурсорів дозволяє запастися ними на термін до 15 діб. «Якщо раніше літня людина була змушена щодня добиратися до лікувального закладу, щоб отримати порцію знеболювального, то ця постанова дає можливість запастися ним на більше ніж два тижні, не відвідуючи медзаклад щодня, — веде далі Василь Михайлович. — Окрім того, препарати тепер зможе отримати за рецептом лікаря не лише хворий, а і його родичі чи ті, хто ним опікується».
Василь Князевич погоджується: випадки, коли родич–наркоман не довезе необхідний важкохворому препарат, можуть виникати: «Потрібно напрацьовувати механізм довіреності: вчити лікарів, проводити семінари, щоб в подальшому запобігати таким випадкам».
Щоправда, каже він, у цьому році хворі зможуть отримати від держави, як і раніше, лише ін’єкційний морфін, видатки за який повністю покриває держава. Утім вже з наступного громадськість і «Українська ліга сприяння розвитку паліативної та хоспісної допомоги» ініціюватимуть перед Кабміном закладення коштів у бюджет для закупівлі таблетованого морфіну. «Справді, цьогоріч необхідні кошти не прописані у бюджеті. Однак вже нині є домовленість з одним із виробників про закупівлю пробної партії таблетованого знеболювального. Переконаний, з наступного року ця проблема буде вирішена у значно більших масштабах».