Із ЄС не по дорозі

30.04.2013

В Ісландії до влади повертаються консерватори й ліберали, які, схоже, збираються перервати переговори з Брюсселем про вступ країни до Євросоюзу. За підсумками парламентських виборів, що відбулися у суботу, 27 квітня, найбільше голосів — майже 27% — здобули консерватори. Друге місце з 24,5% посіла Ліберальна партія за явки виборців понад 83%.

Обидві партії–переможниці оголосили про готовність до співпраці. Разом вони можуть отримати абсолютну більшість голосів у парламенті, зайнявши 38 депутатських місць із 63 можливих. Відповідно, керівник Консервативної партії Б’ярні Бенедиктссон має високі шанси стати прем’єр–міністром Ісландії.

Ліберали й консерватори в Ісландії — давні союзники. Вони спільно керували Ісландією 30 років — аж до 2008–го, коли країна стала жертвою світової фінансової кризи й оголосила банкрутство. Саме ці партії називали відповідальними за економічний крах, бо їхньою політикою була лібералізація фінансового сектору, що призвела до роздмухування «банківської бульбашки».

Соціал–демократи під керівництвом 70–річної Йоганни Сигурдардоттір, які були при владі з 2009 року, зазнали поразки. Вони здобули лише 13%, а їхні партнери по коаліції — «ліві зелені» — 11% голосів. Рейтинг обох партій значно знизився, адже зважаючи на кризу, уряд взяв жорсткий курс на заощадження. Дії соціал–демократичного кабміну дозволили витягнути країну з кризи і отримали схвалення міжнародних інституцій, але народові підвищення податків і урізання соціальних виплат не сподобалося.

Майбутній прем’єр Бенедиктссон уже оголосив про зміну курсу Ісландії. «Ми пропонуємо інший шлях, шлях до економічного зростання, соціальних гарантій та більшої кількості робочих місць», — цитує «Рейтер» 43–річного політика, колишнього футболіста. Його партія обіцяє знизити податки й підвищити життєві стандарти 320 тисяч мешканців острова.

Також Бенедиктссон планує припинити переговори про вступ Ісландії до ЄС, які почав попередній уряд. Найважливішою причиною для цього він називає кращі економічні перспективи, які постають перед країною без членства в ЄС. Перемовини Рейк’явіка з Брюсселем останнім часом майже не просувалися, передусім через важливе для Ісландії питання риболовецької політики.

 • Майдан біля Кремля

  Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

 • Кремлівська «Зміна»

  Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

 • Потрібні робочі руки

  На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

 • З голоду не помрете, але паски затягуйте

  Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>