Підйом арки нового безпечного конфайнменту на Чорнобильській атомній станції заплановано на 15–20 травня, повідомив журналістам гендиректор ЧАЕС Ігор Грамоткін. Він нагадав, що загалом завершення робіт на об’єкті «Укриття» заплановано на жовтень 2015 року.
Йдеться, нагадаємо, про нове укриття, яке унебезпечить від можливих «примх» зруйнованого в 1986 році 4–го енергоблоку ЧАЕС. Тоді, за кілька років по катастрофі, реактор «накрили» так званим саркофагом, проте його технічна досконалість викликала у фахівців великі сумніви, отож за участі міжнародної спільноти почалося зведення більш безпечного об’єкту «Укриття», або, послуговуючись міжнародним терміном, — конфайтменту. Оціночна вартість цього об’єкту з роками зростала і врешті спинилася на сумі приблизно в 1 млрд.євро. З них значну частину — 550 млн.євро — надала міжнародна спільнота на донорській конференції, що відбулася в Києві у квітні 2011 року, а відтак вдалося зібрати ще грантові кошти загалом на 740 млн.євро. Технологічний цикл будівництва конфайтменту почала вже за рік французька компанія «Новарка».
За словами пана Грамоткіна, освоєно вже близько 60% вартості будівництва «Укриття». Більш як третину робіт виконують українські субпідрядники. За його словами, «ЧАЕС переходить зі стану станції, яка експлуатує ядерні реактори, у підприємство з поводження з ядерними відходами, і цього року ми звільнимо перший енергоблок від ядерного палива».
До речі, ЧАЕС досі загрожує несподіванками. Наприклад, 12 лютого нинішнього року обвалилися стінні панелі і частини крівлі машинного залу 4–го реактора, пошкоджені катастрофою 1986 року. Площа руйнування склала 600 кв. метрів. На фото, які облетіли увесь світ, це виглядоло як незначна, порівняно з громаддям реактора, дірка. Але переполоху та НП наробила. Хоча керівництво ЧАЕС і незалежні фахівці відповідально запевнили: радіаційний фон навколо ЧАЕС не змінився.