Україна таки зробила ще один крок назустріч «братнім обіймам» північного сусіда. Як заявив Прем’єр–міністр Микола Азаров, Київ домовився з Митним союзом (до якого, нагадаємо, входять Росія, Казахстан і Білорусь), про статус спостерігача в цьому об’єднанні. «На мій погляд, уже рішення прийнято, і йдеться про технічні формулювання», — цитує главу українського уряду РІА «Новості».
Азаров нагадав, що відбулися зустрічі з представниками Казахстану і Білорусі, і тепер «іде відпрацювання» технічних моментів. «Ми створили в уряді робочу групу з підготовки документів, які мають підписати президенти, — зазначив Прем’єр. І пояснив, який статус матиме при МС Україна. — Ми будемо спостерігачами в Митному союзі, будемо мати представництво при Євразійській економічній комісії. Відповідно, керівник представництва отримає можливість брати участь у засіданні колегії Євразійського союзу і підготовці документів, але не володітиме правом голосу».
На запитання журналістів, чи планується на зустрічі президентів наприкінці травня підписання документів про статус України як спостерігача, Азаров відповів: «Так».
Останнім часом Кремлю, схоже, геть почав уриватися терпець щодо невизначеності київських можновладців із тим, як всидіти на двох стільцях — і в Євросоюз інтегруватися, і з Митним союзом єднатися. Тож Москва дає дедалі чіткіші «дороговкази». Днями президент Росії Володимир Путін заявив, що підтримує пропозицію Федеральної міграційної служби про допуск громадян іноземних держав у РФ лише за закордонними паспортами. І особливо наголосив, що громадян Митного союзу це не стосуватиметься, і їм і надалі для в’їзду в Росію буде достатньо внутрішнього паспорта.
Щоправда, термін запровадження такого порядку Путін милостиво продовжив — «починаючи з 1 січня 2015 року». Раніше йшлося про те, щоб не пускати громадян України та інших «не союзних» держав на російську територію без закордонного паспорта вже з 2014–го. Але ВВП зауважив, що «за півроку наші партнери не встигнуть надрукувати зарубіжні паспорти для своїх громадян — ми чудово розуміємо, яка це величезна робота».