Позика на паличку Коха

22.07.2004
Позика на паличку Коха

Володимир Білий, заступник міністра охорони здоров'я України, керівник проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні». (Фото Володимира ЗАЇКИ. )

      Проект під назвою «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні», який протягом чотирьох років здійснюватимуть Міністерство охорони здоров'я, «протитуберкульозні» та «антиснідівські» організації України, а також Департамент покарань, повинен у результаті призвести до зниження смертності від туберкульозу майже вдвічі та смертності від СНІДу — на 10 відсотків. За даними Міністерства охорони здоров'я України, тільки у минулому році жертвами палички Коха стали десять тисяч українців, синдрому імунодефіциту людини — 843 дорослих і п'ятнадцять дітей.

      «Підготовчий етап закінчено, — сказав керівник групи впровадження проекту Володимир Романів. — Ми пройшли серйозний шлях співпраці з різними урядовими організаціями, неурядовими та міжнародними організаціями, які вже працювали у сфері боротьби з туберкульозом і ВІЛ/СНІДом в Україні, для того, щоб спільно скоординувати наші дії, не повторювати один одного і максимально використати всі кошти, заплановані для реалізації нашої реформи».

      Вартість проекту — 81 мільйон 880 тисяч доларів США, з них приблизно 74 відсотки, тобто  60 мільйонів — це позика Світового банку, яку Україна має погасити протягом наступних двадцяти років. Угоду про цю позику уряд України та Міжнародний банк реконструкції та розвитку підписали 15 квітня минулого року, в листопаді того ж року Верховна Рада України ратифікувала угоду, а в січні цього року Проект набув чинності. Решту грошей у сумі 21,88 мільйона доларів постачатиме Державний бюджет України.

      Кошти спрямовуватимуть головним чином на покращення систем діагностики та лікування соціально небезпечних захворювань, впровадження сучасних профілактичних програм, проведення ефективного навчання як серед населення, так і медичних працівників. Оскільки одним із джерел поширення туберкульозу є установи пенітенціарної системи, один із напрямів проекту так і називається: «В'язниці». У рамках антиСНІДівського напряму велику увагу приділятимуть запобіганню передачі ВІЛ від матері до дитини та антиретровірусному лікуванню дітей до трьох років.

      «Я думаю, що перспективи цього проекту абсолютно оптимістичні і нам вдасться його повністю реалізувати, —  сказав Володимир Білий, заступник міністра охорони здоров'я України, керівник проекту «Контроль за туберкульозом та ВІЛ/СНІДом в Україні» на закиди журналістів про те, чи не спіткає новий проект така ж доля, як і антиСНІДівську програму, яку Мінохоронздоров'я проводив на кошти Глобального фонду. — Для цього є декілька причин: цей проект абсолютно національний, це український проект. Ми його складали, ми над ним працювали, і це повністю наш проект. По-друге, для його реалізації уряд взяв кредит у Світовому Банку, який треба повертати і за кожну копійку звітувати... По-третє, ця угода про позику ратифікована Верховною Радою України, що теж є серйозною гарантією. Це і зручно, і незручно, тому що ми не звикли до такої роботи, коли кожен крок контролюється».

      Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров'я, вже зараз по країні проводиться експертна оцінка готовності протитуберкульозних диспансерів і лабораторій до впровадження проекту.