Передвиборча приватизація в Україні йде по-повній. Услід за «прихватизованою» Криворіжсталлю має піти з молотка і державна акціонерна холдингова компанія «Укррудпром». Власне, кілька підприємств, а саме ЦГЗК, ПівнічГЗК, ІнГЗК вже знайшли своїх володарів. Зараз власника шукає найапетитніший шматок «укррудпромівського пирога» — ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат». Зараз комбінат повністю у державній власності, і головним плюсом є те, що, на відміну від решти гірничозбагачувальних комбінатів, він не прив'язаний до конкретної юридичної особи, отже, гіпотетично може відійти до того власника, який заплатить більше. Або менше, проте буде «потрібним» власником.
Звичайно, знайшлись і ідейні супротивники приватизації Криворізького залізорудного комбінату. Так, іще місяць тому парламентський Комітет з питань промислової політики та підприємництва одностайно виносив рішення включити ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» та ВАТ «Кривбасвибухпром» до списку об'єктів, які не можна приватизувати. Звичайно, репліки членів комітету та його голови Вадима Гурова так і залишились голосами волаючих у пустелі.
Рішення про приватизацію Укррудпрому уряд прийняв 26 травня. А от, коли саме піде з молотка Криворізький залізорудний комбінат, не знають навіть у Фонді держмайна. Чи знають, але замовчують, аби продати його «втемну», без великого розголосу. Тим часом КЗРК вже поспішають оцінити. Позавчора «Міжнародна консалтингова компанія — оцінка» визначила вартість 93,07 відсотка акцій підприємства. Експерти впевнені, що продати його можна за 242 мільйони гривень. Вельми цікавий факт: тиждень тому Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча, що є активним претендентом на приватизацію об'єкта, дав оцінку КЗРК — 700 мільйонів гривень, що відповідає вартості активів підприємства. Як сказав заступник директора з економічних питань ММК імені Ілліча Олександр Чако, Маріупольський металургійний комбінат має наміри брати активну участь у роздержавленні підприємства через побоювання монополізації сировинних ринків вітчизняними фінансово-промисловими групами. «Головне в приватизації підприємства — не допустити різкого заниження чи завищення ціни державного пакета акцій КРЗК», — констатував він. Таке уявлення, що наврочив. Між 700 мільйонами та 242 мільйонами, як кажуть, є дві великі різниці. Яка більш реальна вартість підприємства — можна визначити за балансовою залишковою вартістю (станом на початок року): основних засобів — 637, 9 мільйона гривень, незавершеного будівництва — 88,2 мільйона, довгострокових фінансових інвестицій — 3,3 мільйона, нематеріальних активів — 12,2 мільйона.
Після такої «кишенькової оцінки» напрошується єдиний висновок — потенційний покупець, ім'я якого знає Фонд держмайна, досить обмежений в коштах (імовірно, після купівлі Криворіжсталі). І насправді, нащо платити більше, якщо можна придбати ласий шматок, домовившись із ким потрібно. А той, «кому потрібно», вирішив, не мудруючи лукаво, провести приватизацію Криворізького залізорудного комбінату, не міняючи сценарію Криворіжсталі. Як подейкують у приватизаційних колах, найімовірніший майбутній власник підприємства — Віктор Пінчук, ображений на ФДМУ за Павлоградвугілля. А от керувати купленим підприємством і тим більше розвивати його потужності зовсім не обов'язково — можна просто «штовхнути» його за спекулятивною ціною тому ж самому ММК імені Ілліча або ж міжнародному сталевому гіганту консорціуму LNM (теж, між іншим, ображеному за Криворіжсталь) чи, скажімо, російському Євразхолдінгу, що раніше виявляв неабиякий інтерес до підприємств Укррудпрому.
Таким чином, найближчим часом буде «прихватизований» черговий стратегічно важливий для України об'єкт. Звичайно, гроші знову осядуть у кишенях олігархів. Цьому процесу не зможуть завадити навіть депутатські протести, зокрема, Вадима Гурова та Валентини Семенюк. Поки Верховна Рада на відпочинку, можна провернути ще не одну оборудку.
ДОВІДКА «УМ»
ВАТ «Криворізький залізорудний комбінат» видобуває залізну руду підземним способом. 100 відсотків акцій підприємства включено до складу ДАХК «Укррудпром».
Згідно з постановою Кабінету Міністрів від 26 травня цього року, мають бути реалізовані пакети акцій десяти підприємств, що входять до складу Укррудпрому.
Згідно iз Законом «Про особливості приватизації Укррудпрому», першочергове право на купівлю підприємств мають власники 25 відсотків акцій.
КЗРК: кому належатиме це багатство?