У більшості господинь на кухні є соєвий соус. Приправа не першої необхідності, але вона суттєво урізноманітнює можливості приготування різних салатів, гарнірів, м’яса і риби. І хоча соєвого соусу багато у страви не додаси, знати про те, з чого він складається, варто. Щоправда, інколи про повний склад інгредієнтів можна дізнатися лише після проведення лабораторних досліджень.
Узагалі, соєвий соус — це продукт ферментації (бродіння) соєвих бобів, у який часто додають злаки. У ньому багато глютамінової кислоти природного походження, завдяки якій соєвий соус підкреслює і підсилює смак страв. Головний мікроорганізм, який сприяє утворенню цього соусу, — це грибок, пліснява роду аспергил. На практиці усе виглядає так: боби замочують і проварюють, пшеницю обсмажують і подрібнюють. Після ретельного перемішування у відповідних пропорціях до цієї суміші додають закваску, яка може містити кілька видів мікроорганізмів, зокрема дріжджі і молочнокислі бактерії, а також сіль. Після цього суміш бродить (ферментується) упродовж періоду від 40 днів до кількох років. Насамкінець соус фільтрують і пастеризують. Це класичний спосіб приготування. Швидше і дешевше зготувати соєвий соус за допомогою гідролізу. Ще один варіант — змішування соусів (зготованого у результаті природного бродіння і гідролізного). У такий спосіб суттєва економія поєднується з наближеним до натурального смаком. Тим часом виробники можуть «присмачувати» свою продукцію консервантами, підсилювачами смаку, фарбником «цукровий колер» (перепалений цукор), синтетичними підсолоджувачами, лимонною і молочною кислотами, спеціями і прянощами. Загалом, усе це дозволено використовувати, але всі інгредієнти виробник зобов’язаний задекларувати для споживачів на етикетках.
Спеціалісти Центру незалежних споживчих експертиз «Тест» дослідили 7 видів не найдорожчих, але популярних соєвих соусів у пляшках: класичні Новаро і Katana розливають в Україні, решта — імпортного виробництва: класичні «Азіфуд» і «СенСой», світлий Haday, оригінальний Heinz та Kikkoman, в якого на етикетці, крім загальної назви продукції, написано лише «натурально зварений».
Нічого про спосіб виготовлення не можна знайти на упаковці соусів Новаро, Katana та Heinz. У решти є інформація, що це продукти натурального бродіння, отже, не мають містити у великих кількостях консерванту бензойної кислоти. Тим часом у лабораторії з’ясували, що у зразку «СенСой» 113,2мг/кг сорбінової та 174,2мг/кг бензойної кислоти; у Katana — 210,7мг/кг сорбінової і 291,7мг/кг бензойної. Великі кількості цих кислот свідчать про те, що додавали їх у соуси цілеспрямовано. Але споживачам про це не повідомили. Небагато бензойної було і в Heinz та Kikkoman (відповідно, 21,7мг/кг і 29,2мг/кг). Утім малі дози, найімовірніше, — це природна бензойна кислота, що утворюється при ферментації.
Із семи протестованих соусів за узагальненими результатами кращим став Heinz. Найбільше претензій було до смаку соусу Новаро, найдешевшого у тесті (4,02 грн за 100 мл). Найдорожчий із протестованих — Kikkoman (22,80 грн за 100 мл).