Вирiшила долучитися до збору матерiалiв про жах Голодомору. Менi — 84, на нашiй вулицi я «патрiарх», 1933й я не пам’ятаю, бо не переживала тих жахiв, моя родина жила тодi пiд росiйською Твер’ю. Там теж не було ситно, але з голоду люди не мерли.
У 1942 роцi наша сiм’я мешкала в гарному подiльському селi Мигалiвцi. У нас була сусiдка Марiя Крива, часто до нас приходила i багато чого розповiдала. Тi жахи запам’яталися менi на все життя. Її засудили i заслали в Сибiр за те, що сховала два мiшки квасолi (хтось донiс). Із тiєї каторги вона тiкала двiчi, рвалася до своєї 13рiчної доньки Олександри, врештi вона вiдбувала покарання у вiйськовiй частинi, яка була в селi. За день вона повинна була випрати 100 пар солдатської бiлизни i спекти двi печi хлiба (не пам’ятаю вже, скiльки це буханок).
То тiтка Марiя розповiдала, що голод був страшний, помирали дорослi й дiти, трупи лежали пiд плотами й по подвiр’ях. За той рiк у селi померло 305 людей.
А голод 1946—47 рр. уже пройшов через мою родину, його добре пам’ятаю. Ми жили на ст. Бар. Скiльки померлих бiдолах виносили з вагонiв! Люди хапали все, що можна з’їсти: листя, траву, гриби, виловлювали мушлi в рiчцi, зав’язi яблук, лушпайки з картоплi.
На станцiї був маслозавод, продавали сироватку, то люди з ночi приходили, щоб хоч пiввiдра купити. Не знаю, чи скрiзь так було, але в нашiй мiсцевостi в лiсах було дуже багато грибiв, то багатьох (i нас теж) вони рятували, а маса людей труїлася, вимирали цiлими сiм’ями. Ми з братом раненько бiгли в лiс по гриби, а пiд вечiр знову на тихе полювання. А потiм я пiд залiзницею знайшла якийсь бур’ян, листя велике, як у хрону, з бiлим пушком знизу. Вирвала, пожувала — не гiрке. То той бур’ян я оберемками носила — варили суп без картоплi, без крупи, без нiчого, тiльки сiль. Їсти хотiлося постiйно, тiльки й думали, що до рота вкинути. Нас було п’ятеро, мама спухла, а того варива ми з’їдали стiльки, що страшно згадати — за день двi восьмилiтровi каструлi.
Треба доземно вклонитися землякам iз Захiдної України: вони рятували тисячi людей своїм збiжжям. Колгоспiв у них ще не було, дiлилися чим могли. Туди їхали тисячi: ешелони буквально були облiпленi людьми. Платформи, вагони, на вагонах — скрiзь голоднi, якi тiкали вiд смертi...
Тамiла ТКАЧЕНКО
м. Бар, Вiнниччина