«Чорногорія без президента». З таким заголовком на першій сторінці вийшла вчора провідна газета цієї маленької балканської країни «Вієсті». І влада, й опозиція заявляють про перемогу на президентських виборах, які відбулися в Чорногорії минулої неділі. ЦВК пообіцяла оголосити попередні результати голосування не пізніше ніж через 48 годин після закінчення голосування, тобто сьогодні до 20.00. А до того часу в країні панує невизначеність.
Чинний президент, 58–річний соціал–демократ Філіп Вуянович, учора заявив, що, за підрахунками його штабу, набрав 51,3% голосів, тоді як головний суперник–опозиціонер Міодраг Лекич — 48,7%.
Але 65–річний Лекич, колишній дипломат, а тепер висуванець від опозиційного Демократичного фронту, наводить інші результати. За підрахунками вже його штабу, Вуянович набрав 49,5%, а він сам — рівно на відсоток більше.
Урядова коаліція, до якої належить Вуянович, незмінно керує Чорногорією більше двох десятиліть, утримуючи владу ще з часів союзної держави Сербії і Чорногорії. Вихідці з колишнього югославського комсомолу та друзі у приватному житті, Філіп Вуянович та Міло Джуканович упродовж цих двох десятиліть створили тандем, схожий на російський владний дует Путін—Медведєв.
При цьому за Джукановичем залишається роль Путіна, тобто позиція вищого в тандемі, учасники якого почергово обмінюються кріслами президента та прем’єра. Під їх орудою країна йшла курсом інтеграції до ЄС та НАТО, але водночас перетворилася на мафіозно–корупційний заповідник. У маленькій країні квітне злочинність, найбільш ласі шматки цього туристичного раю на Адріатиці викупили росіяни, які роблять свій внесок у місцеву корумповану систему. Лідер опозиції Міодраг Лекич має за що критикувати нинішню владу, звинувачуючи її в корупції та доведенні країни до економічної скрути. Лекич також є прихильником євроатлантичної інтеграції, проте наполягає на референдумі щодо членства у НАТО й вимагає вибачення Альянсу за бомбардування Югославії у 1999 році.
Хоча президент Чорногорії має переважно представницькі функції, однак потенційний конфлікт навколо результатів виборів може підірвати і без того сумнівну стабільність цієї балканської держави.