Якось жодне з американських свят, що довелося спостерігати тут, не викликало такого щирого зацікавлення, як Великдень. Очевидно, тому що ті, інші, празники — День подяки, Різдво, День святого Валентина — несуть знайомі, а тому зрозумілі символи: це родинні збори за столом, Санта Клаус (Святий Миколай, Дід Мороз), та й легенда про патрона закоханих швидко адаптувалася у нашому традиційно християнському середовищі. Основним же атрибутом Великодня в Америці є кролик. Навіть Кролик (з великої літери). Великдень тут — це День Кролика.
Традиційно про початок чергового передсвяткового сезону в Штатах повідомляють полиці супермаркетів, на яких з’являється різноманіття товарів на задану тематику. Після завершення сезону «Дня святого Валентина» магазини помалу починають заполоняти кролики — їстівні (шоколадні, зефірні), текстильні й мальовані, позаяк символом американського Великодня є Easter Bunny, тобто Великодній Кролик. Ця тваринка здійснює подібну до Санти функцію — радує дітей подарунками. Точніше, солодощами. Справжній Великодній Кролик приносить яйця: яйцеподібні пластикові коробочки із дрібними цукерками всередині, шоколадні яйця, рідше — справжні яйця, зварені «вкруту», він відкладає на галявинці перед домом або залишає у спеціально приготовленому для цього кошику. Дитячі полювання на яйця дуже популярні у Штатах, і один із таких заходів щорічно відбувається на моріжку перед Білим домом. Звикла з памперсів до Великодніх Зайців та яєць дитина навряд чи турбуватиме своїх батьків «чомучними» запитаннями типу: чому символом цього дня є кролик і чому він несе яйця? З кількох опитаних мною знайомих відповідь спромігся дати лише Google.
Але куди з цього торжества Шоколадного Зайця подівся винуватець свята, той, по кому напередодні в п’ятницю звучить подзвін у церквах? Жодного натяку на присутність Ісуса Христа поза межами християнських храмів, хіба що листівки із зображеннями Божого Сина у куцій серії релігійних вітань. США — світська держава і, без сумніву, демократична. Наприклад, зимовий святковий період тут розквотований між такими днями: Ханука (вітають юдеїв), Різдво (християн), Куанза (афроамериканське населення). Причому політкоректність вимагає не виокремлювати корені й традиції окремо взятого свята, а підвести їх під один знаменник «зимових святкувань». Весняний же сезон, якщо йдеться про Каліфорнію, розподілено між Великоднем і Песахом, хоча я прискіпливо шукала ще привітань із Новрузом, оскільки тут живе значна діаспора іранців.
Якось мірою День Кролика викликав асоціації із Дідом Морозом: у обох випадках первинний символ замінено на інший, зручніший. Але що дає ця заміна? Мрії дітей про багато подарунків і гарні заробітки для батьків на Різдво. Формальний обмін солодощами на Великдень. Нове язичництво нової ери, коли головним божеством є гроші, а найбільшою чеснотою — купівельна спроможність.
P.S. Традицію «посилати» дітям Великодніх Зайців у Штати привезли вихідці з Німеччини. Символіка атрибутів трактується так: заєць означає плодючість, зв’язок із початком весни і пробудженням природи, яйця — відродження.