Банки Андорри, карликової держави в Піренеях із населенням трохи більше ніж 76 тисяч мешканців, відкрили за останні місяці сотні рахунків на імена багатіїв із пострадянських держав. Експерти вважають, що Андорра в ролі «податкового раю» може поступово замінити Кіпр. Тим паче, що російські, українські та інші гроші надходять сюди переважно з кіпрських банків.
Крихітне князівство живе коштом іноземного туризму, гірськолижних курортів і банків, яких тут аж п’ять. Андорра не є членом Євросоюзу, але, не маючи власної валюти, використовує євро як грошову одиницю. Як повідомляє «Німецька хвиля», тутешні вкладники не сплачують податки зі своїх банківських доходів, за винятком громадян деяких країн ЄС, із якими Андорра підписала угоди про обмін податковою інформацією. Зате всі іноземці платять від 400—500 євро на рік за «банківське обслуговування рахунків».
Клієнти фігурують у банківських документах не за прізвищами, а тільки за номерами. Відкрити рахунок можна за півгодини. При цьому банк не вимагає жодних довідок про походження грошей. Крім того, депозит у півмільйона євро дає право на отримання дозволу на постійне місце проживання у князівстві. Тож «грошові мішки» з Росії та України почали їздити до Андорри не лише на шопінг і лижі, а й у справах «бізнесу».
Певну роль у збільшенні потоку грошей з пострадянського простору до Андорри відіграє так званий «іспанський фактор». Упродовж кількох останніх місяців громадяни Росії, за даними іспанського Центробанку, переказали в Іспанію зі своїх кіпрських рахунків понад 5 мільярдів євро. Центробанк вважає, що ці гроші — «сумнівного походження», тому на початку березня рекомендував банкам Іспанії більше не приймати перекази росіян та українців із Кіпру. Тим часом Андорра розташована всього за 200 кілометрів від Барселони, де на морському узбережжі селяться заможні східноєвропейські багатії. Тож, вони, найімовірніше, розміщуватимуть свої «кіпрські» гроші саме в Андоррі.
У зв’язку з кризою на Кіпрі банки Андорри скерували десятки своїх емісарів на цей острів та в Росію, аби привабити капітали. Адже потік іноземних грошей до Андорри з 2010 року значно зменшився. Під тиском Євросоюзу, котрий бореться з несплатою громадянами ЄС податків, князівство три роки тому мусило підписати угоди про обмін податковою інформацією. Зокрема, такі угоди уклали з сусідніми Францією та Іспанією: тепер їхнім громадянам, які раніше ухилялися від податків, тримаючи свої кошти в Андоррі, доводиться сплачувати 35 відсотків від доходу на банківських вкладах.