В Аргентині вчора вкотре відзначали сумну дату — День ветеранів, полеглих у Мальвінській війні, або просто День Мальвінських островів. Цей невеликий клаптик землі в Атлантичному океані за 400 кілометрів від аргентинського узбережжя офіційно називається Фолклендськими островами і є заморською територією Великої Британії. От тільки Аргентина, розташована значно ближче до островів, ніж далекий Лондон, із цим не згодна. Нещодавно під час зустрічі з Папою Римським Франциском, аргентинцем, президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер попросила понтифікат посприяти діалогу Буенос–Айреса з Лондоном.
Тема Мальвінів для Буенос–Айреса особливо гірка. Поразка у війні 1982 року, коли аргентинські війська висадилися на Фолклендських островах і спробували відбити їх у Британії, виявилася надзвичайно болючим ударом по національній гордості аргентинців. Значною мірою саме ця невдача привела до падіння режиму військової хунти в країні. Проте влада й досі розглядає події 31–річної давності як програш у битві, але не війні.
І байдуже, що самі мешканці Фолклендських островів вважають себе британцями й категорично не хочуть виходити з–під влади Її Величності Єлизавети ІІ. Що й підтвердили на нещодавньому референдумі щодо визначення статусу Фолклендів. Із 1517 наділених правом острів’ян, які взяли участь у голосуванні, проти того, щоб залишитися у складі Британії, проголосували «аж» троє.
Аргентину цей референдум дуже роздратував. І не лише тому, що вона не згодна з британським статусом Мальвінів. Як наголошується в заяві міністерства закордонних справ Аргентинської Республіки, яку передало «УМ» посольство АР в Україні, Велика Британія просто не мала права проводити такий плебісцит. Адже Мальвінські (Фолклендські) острови, а також сусідні острови Південної Георгії та Південні Сандвічеві острови є предметом міждержавної суперечки про суверенітет, визнаної не лише цими двома країнами, а й міжнародною спільнотою. «Замість виконувати свої міжнародні зобов’язання щодо вирішення цієї суперечки, британська сторона своїми діями намагається спотворити та змінити значення, яке має ця полеміка в міжнародному праві», — зазначено в заяві МЗС Аргентини.
При цьому аргентинське зовнішньополітичне відомство звертає увагу на те, що «поведінка Об’єднаного Королівства щодо принципу самовизначення народів, у тому числі і питання Мальвінських островів, не була послідовною». Як приклад Буенос–Айрес наводить ситуацію з архіпелагом Чагос, «коли були вигнані всі корінні жителі, які й на сьогодні позбавлені свого права на повернення на рідну землю. Також британський уряд не враховував думку мешканців Гонконгу, коли повертав цю територію її законному власникові, Китайській Народній Республіці».