Експерти занепокоєні надто повільними темпами виконання Україною Плану дій щодо запровадження безвізового режиму з країнами Європейського Союзу. Попри оптимістичні прогнози влади, яка бадьоро переконувала, що наша держава семимильними кроками прямує до відкритих кордонів з ЄС, Україна виявилася єдиною країною, яка досі не впоралася навіть із першою фазою цього плану.
«На сьогодні очевидно, що процес ухвалення передбачених Планом дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС (ПДВЛ) законодавчих актів занадто затягнувся. Україна вже майже 2,5 року виконує першу законодавчу фазу. За цей час сусідня Молдова понад півроку, як упоралася з першою фазою і зараз виконує другу — імплементаційну фазу, випереджаючи Україну на шляху до безвізового режиму», — наголосив на прес–конференції з цього приводу науковий директор Інституту Євро–Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.
За словами голови громадської ініціативи «Європа без бар’єрів» Ірини Сушко, Молдова отримала ті самі завдання одночасно з Україною, а потенціал для їх виконання мала набагато менший. Проте, на відміну від Кишинева, Київ навіть не намагається продемонструвати суттєвого прогресу. Судячи з узятого темпу, нас, імовірно, пережене навіть Грузія, яка отримала свій ПДВЛ лише на початку цього року.
Окремою проблемою стало «гальмування» з практичним запровадженням в Україні біометричних проїзних документів, без якого скасування візового режиму неможливе.
Як повідомила Ірина Сушко, для пришвидшення виконання Плану дій експерти звернулися до Президента з проханням невідкладно схвалити Стратегію захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини, внесену урядом, та дати Кабміну доручення підготувати відповідний план заходів з її реалізації. Крім того, експерти закликають Кабінет Міністрів невідкладно розпочати підготовку Плану заходів щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні, залучивши до цього процесу представників громадськості й експертів міжнародних організацій.
Як свідчить досвід, для підготовки звіту про здобутки України у виконанні ПДЛВ Європейська Комісія потребуватиме 2–3 місяці. Тож для того, аби українським можновладцям було з чим їхати до Вільнюса на саміт Східного партнерства в листопаді, національний звіт України має бути передано ЄС у кінці травня — на початку червня.
Утім, як переконують фахівці, за умов консолідації зусиль органів влади та співпраці з незалежними експертами є цілком реальна можливість зафіксувати перехід України до другої фази виконання Плану дій під час саміту, запланованого на 25–26 листопада. Проте для цього доведеться шукати політичний компроміс, який на сьогодні — під великим питанням.
«Про що можна говорити, якщо в парламентському Комітеті євроінтеграції лежить пакет законопроектів, внесених Президентом і урядом, але ніхто навіть не намагається їх розглянути. Комітет місяць не працював, тому що був заблокований партією влади. Опозиція приходила й обговорювала між собою всі ці питання, але ж на сьогодні у неї немає достатньо голосів, щоб ухвалювати такі рішення. І варто зрозуміти, що без консолідації зусиль влади й опозиції ці закони просто неможливо буде прийняти, а часу для розмірковувань не так і багато», — обурюється народний депутат від фракції «УДАР» Ірина Геращенко.
При цьому, за словами пані Ірини, в Україні проводиться проросійська пропаганда, яка заохочує громадян до «покращення» життя завдяки Митному союзу: «Зверніть увагу, що у нас майже немає реклами, яка б пропагувала входження України до ЄС, натомість на кожному кроці, на білбордах, у метро розміщені пости з написами «Митний союз — шлях до покращення життя», а про євроінтеграцію усі мовчать».
Як зазначають експерти, однією з причин небажання влади діяти й ухвалювати рішення щодо впровадження безвізового режиму є небажання відкрити українцям вільний шлях до Європи. Адже в такому разі більше наших співвітчизників побачать, як живуть люди у вільних і розвинених країна. А напередодні президентських виборів 2015 року владі це зовсім ні до чого...