Керівництво Державної пенітенціарної служби наголошує на подальшому реформуванні кримінально–виконавчої системи згідно з міжнародними стандартами. Днями за ініціативи відомства та за фінансової підтримки Генерального директорату з прав людини і норм права Ради Європи, низки міжнародних неурядових організацій відбулася науково–практична конференція «Державна пенітенціарна служба України: історія, сьогодення та перспективи розвитку у світлі міжнародних пенітенціарних стандартів та Концепції державної політики у сфері реформування Державної кримінально–виконавчої служби України». Проведення заходу збіглося із 15–річчям ДПтС України.
У вітальній промові голова ДПтС Олександр Лісіцков волів говорити про перспективи та плани на майбутнє: що треба зробити на практиці, щоб сформувати в Україні цивілізовану пенітенціарну систему, як вдалося стабілізувати ситуацію з наповненням слідчих ізоляторів тощо. У цій площині керівництво пенітенціарної служби схвалює початок дії нового Кримінально–процесуального кодексу України. Мовляв, КПК, що набрав чинності у 2012 році, вже «дав системі позитив».
«Результатом дії нового кримінально–процесуального законодавства стало зменшення контингенту слідчих ізоляторів у 2012 році майже на 6,7 тисячi осіб. На даний час, у порівнянні з 1 січня 2012 року, — майже на 9 тисяч», — зазначив перший заступник Голови ДПтС Сергій Сидоренко. За його словами, прогнозується, що до кінця поточного року чисельність утримуваних арештантів у СІЗО скоротиться ще на 6 тисяч осіб.
Причина полягає у тому, що, згідно з новим КПК, до підозрюваних стали частіше застосовувати альтернативні запобіжні заходи — заставу і домашній арешт. Окрім того, за словами пана Сидоренка, в українських СІЗО майже немає осіб, яких утримують за вчинення злочинів невеликої тяжкості. Тоді як раніше до СІЗО потрапляло приблизно 50 тисяч осіб на рік. Проста арифметика засвідчує: раніше щомісяця до слідчих ізоляторів потрапляло більше 4 тисяч арештантів. Нині ж у СІЗО «закривають» не більше 700—800 підозрюваних та обвинувачуваних. Загалом, за даними ДПтСУ, у 33 слідчих ізоляторах України на сьогодні утримують близько 27 тисяч осіб.
Цікаво, що пенітенціарії планують за два–три роки побудувати ще один, 34–й, слідчий ізолятор. Ці плани у ДПтС виношують вже давно, оскільки столичний ізолятор №13 (так звана «Лук’янiвка») є найбільш завантаженим у державі, адже сюди звозять арештантів не лише з Києва, а й з області. Тож окремий ізолятор для Київщини планують побудувати в Ірпені. За словами першого заступника голови ДПтСУ, місце для СІЗО пригледіли на базі Ірпінського виправного центру №132.
«У цьому році ми готові вже видати проект будівництва, і якщо наша державна цільова програма розрахована на кілька років, то, безумовно, ми можемо говорити, що ця подія може відбутися через 2—3 роки», — каже пан Сидоренко. І нагадує, що Лук’янівський СІЗО, основні будівлі якого зведені ще в середині ХІХ століття, розрахований лише на 3,2 тисячі місць.
Серед іншого, як повідомили «УМ» у прес–службі ДПтС, пенітенціарії визначили шість основних напрямів розвитку системи на найближчу перспективу, при цьому найпринциповішими є три з них: робота в інтересах громадянина, який позбавлений волі, але має право на захист своїх прав та гідне поводження з ним; в інтересах співробітників пенітенціарної системи, від яких залежить стан дотримання прав засуджених та ув’язнених, а також в інтересах тих, хто постраждав від злочинів. До речі, на сьогодні загальна сума за виконавчими листами, яка підлягає відшкодуванню збитків, заподіяних злочинами, сягає понад 500 млн. грн.