Стаття «Почуймо третього Президента», автор якої Петро Часто, надрукована в Нью–Йорку в газетi «Свобода». Її переслала моя товаришка з Торонто, яка передплачує ту газету. Дуже прошу «УМ» передрукувати її в нашiй газетi. А ми, сокольчани, перешлемо пану Петру Часто щиру подяку за пiдтримку.
«Таки воно правда: з надмірно близької відстані впадуть вам в око найдрібніші деталі якогось явища чи, скажімо, обличчя людини, але при цьому неминуче втрачається перспектива, котра дозволила б охопити зором, або ж думкою, цілісний образ. Тому так багато разів чуємо одне й те саме застереження: не судімо нікого поспіхом, для справедливішої оцінки завжди потрібен довший час.
Такий ось поспішний осуд, як це тепер усе виразніше бачимо, випав на долю третього Президента України Віктора Ющенка. Хто ж був його суддями? А певно ж, що не найсвідоміші українці. А певно ж, що закляті вороги України, відверті і таємні. Працювали «судді» професійно, далекоглядно, за погодженим у Москві планом. Користуючись демократією, котру українському суспільству щиро й нелукаво, але занадто довірливо запропонував В. Ющенко, продажна преса вміло здійняла довкола нього хвилі бруду. Діяла стара як світ метода: почати з напівправди, з чвертьправди і так непомітно втягнути країну в суцільну брехню. Й україноненависники досягнули мети: від Президента відступилися навіть розумні і чесні люди. Навіть дехто з колишніх непохитних дисидентів, як от Левко Лук’яненко.
Критикувати третього Президента було за що, і це робили й найщиріші його прихильники — бо, як відзначав один з найбільших моральних світських авторитетів України, колишній в’язень Євген Сверстюк, «не все добре, що він декларував, діставало втілення». Але й чи могло дістати втілення все добре, в українському розумінні цього слова, при тому, що україножери на кожному кроці зв’язували В. Ющенкові руки?
Сьогодні Є. Сверстюк згадує: «...Ющенко ніс з собою демократію, але було цілком зрозуміло, що нація не готова до цього. В усій системі, в усіх кабінетах залишалися люди Кучми, і їх нелегко було замінити. Вони вмить прикинулися людьми Ющенка, а потім робили все, щоб його дискредитувати... Ющенка треба було захищати і перед тими фігурами, котрі стояли поруч з ним на трибуні. Коли я почув, як Юлія Тимошенко впевняє, що він сам себе отруїв, коли я бачив, як бютівці не допускають його до звіту в парламенті, я зрозумів, що руйнується держава... Ющенко з усіх президентів України — єдиний український Президент. Я міг не погоджуватися з ним у дечому, але я розумів, що це говорить культурна людина, яка знає, чого хоче. Але ніколи не розумів і не розумію, про що говорять Кучма і Янукович...» («Газета по–українськи», 16 жовтня).
То, мабуть, настав час для об’єктивнішої оцінки усього президентства В. Ющенка і для того, щоб почути його самого. Уривки з його виступу в ефiрі 1–го Національного телеканалу:
«Сьогодні — XXI століття, держав більше не завойовують танками, їх нищать культурно. Територію не здобувають військові, її продають національні зрадники... Повзуча окупація вже відбувається. Коли здають українську мову — здають тисячі кілометрів української землі. Коли здають освіту — продають майбутнє українських поколінь... Іде військо розкольників, провокаторів, відвертих українофобів. Вони сидять в уряді, парламенті, безпекових структурах. Україні призначено статус колонії. Політична сила, яку я очолюю, від самого початку виступила проти намірів Кремля. Деукраїнізації нашої держави прагне керівництво Росії, їх план — знищити Україну, збудувати «русскій мір», повернути українців до московської Церкви...«Наша Україна» закликає вивчати нашу історію, шанувати наших героїв, говорити мовою наших предків...».
Марiя ПЕТРОЩУК–КУШТЕПА,
політв’язень, учасник Кенгірського повстання,
член Всеукраїнської координаційної ради Союзу українок
Сокаль, Львiвська область