Лічені години залишалися до краху банківської системи Кіпру, коли вчора під ранок Єврогрупа, Євроцентробанк, Міжнародний валютний фонд та президент Кіпру після 12–годинних переговорів досягли угоди щодо умов надання країні міжнародної допомоги в розмірі 10 млрд. євро. Як повідомляє «Євроньюз», згідно з умовами угоди, Кіпру доведеться закрити свій другий за розміром банк Popular Bank of Cyprus, також відомий як Laiki, та заморозити всі депозити, більші за 100 тис. євро. «Я хочу запевнити, що ці заходи не торкнуться депозитів до 100 тис. євро. Щодо цього не може бути жодних сумнівів. Сьогодні ми знову наголосили на тому, як важливо гарантувати такі депозити в Євросоюзі», — сказав голова Єврогрупи Єрун Дейсселблюм.
Вклади, що не перевищують цю суму, переведуть до Bank of Cyprus, який планують зміцнити. Від ідеї одноразово стягнути податок із депозитів вирішено відмовитися остаточно. Президент Кіпру Нікос Анастасіадіс намагався відстояти офшорну модель економіки острова, однак, на думку багатьох європейських керівників, саме вона спричинила проблеми.
Заморожені депозити, що перевищують 100 тис. євро, використають, аби розрахуватися з боргами. Проте Кіпр іще самотужки має назбирати 5,8 млрд. євро в антикризовий фонд. Очікується, що більшу частину цієї суми — 4,2 млрд. — зберуть шляхом реструктуризації банку Laiki. Також буде створено спеціальну групу, яка має допомогти вивести економіку Кіпру з кризи. Експерти не виключають, що ця група наполягатиме на запровадженні ставки податку в 40% на депозити понад 100 тис.
«Ми не виграли жодної битви, але справді запобігли катастрофічному виходу країни з єврозони», — визнав після завершення переговорів кіпрський міністр фінансів Міхаліс Сарріс.
Щоб угода про порятунок Кіпру набрала чинності, її повинні ще ухвалити парламенти країн–членів ЄС. Європейські дипломати повідомили, що, за їхніми оцінками, програму допомоги Кіпру ухвалять до середини квітня. Очікується, що перші виплати Нікосія почне отримувати в травні. Гроші перераховуватимуть траншами щоквартально за підсумками експертної комісії.
«Перенавантажений» банківський сектор мав особливо руйнівний ефект для економіки острівної країни. Валовий внутрішній продукт Кіпру становить 18 млрд. євро, а на банківських депозитах лежали аж 70 млрд. Такого немає в жодній іншій країні єврозони.