Відучора Папа Римський Франциск офіційно ступив на Святий престол. У Ватикані відбулася урочиста інтронізація нового понтифіка. Щоб долучитися до цієї історичної події, в апостольську столицю прибули делегації зі 132 країн світу, в тому числі 31 президент та 11 глав урядів, а також офіційні представники багатьох релігійних громад різних віросповідувань світу.
Однією з найбільших сенсацій стало те, що на інтронізацію прибув Вселенський патріарх Варфоломій. Це перший візит архієпископа Константинопольського до Ватикану за майже тисячу років, відколи 1054 року відбувся розкол єдиної Христової Церкви на східну та західну гілки.
Серед перших Папу Франциска, який походить з Аргентини, привітала президент цієї країни Крістіна Фернандес де Кіршнер. Попри те, що ексархієпископ БуеносАйреса різко критикував владу країни, зокрема, за ліберальну позицію щодо одностатевих шлюбів, зустріч Папи та президента була теплою.
Був серед гостей і президент Зімбабве Роберт Мугабе, якого Євросоюз та США звинувачують у порушеннях прав людини. За віросповіданням один із найстаріших диктаторів світу — католик.
Україну у Ватикані представляв віцепрем’єрміністр Костянтин Грищенко.
З нагоди інтронізації нового Папи до Риму приїхало також близько мільйона віруючих і туристів. У зв’язку з прибуттям такої великої кількості державних делегацій та простих мирян у Римі й Ватикані було вжито безпрецедентних заходів безпеки, аж до снайперів на дахах будинків.
Перед початком урочистої меси понтифік проїхав площею святого Петра в авто з відкритим верхом, вітаючи вірян. Двічі авто затрималося: першого разу Папа Франциск привітав паралізованого чоловіка, другого — поцілував переданих йому через охорону малих дітей.
Перед месою Франциску вручили папську мантію з вовни ягнят та «каблучку Рибалки» — перстень, на якому зображений святий апостол Петро, що за родом занять був рибалкою. Проте, на відміну від каблучки Бенедикта XVI, перстень Франциска зроблений не з чистого золота, а з позолоченого срібла. Деякі урочистості під час інтронізації Папа попросив пропустити, тож очікується, що і стиль його правління буде скромнішим, ніж у попередників.
За короткий час перебування на посаді 76річний понтифік устиг зарекомендувати себе як людина, що не любить проповідувати «з папірця» й наділена неабияким почуттям гумору.
У промові по завершенні інтронізаційної меси Папа Франциск закликав вірних берегти своїх близьких і турбуватися про весь світ. Цю тронну промову (гомілію) традиційно вважають презентацією програми понтифікату. Зокрема, звертаючись до державних лідерів, Франциск наголосив: «Я хочу попросити всіх тих, хто займає відповідні посади в економічній, політичній та суспільній галузях, усіх чоловіків і жінок доброї волі: будьте опікунами творіння, Божого плану, який вписаний у природі, опікунами свого ближнього і середовища. Не дозволимо, щоб нищення і смерть були супутниками нашого світу!».
Показово, що інтронізаційні урочистості розпочалися спільною молитвою Папи разом із патріархами східних церков біля гробу святого Петра у Ватиканських гротах. Це дає надію, що за понтифікату Франциска відбудеться зближення різних гілок християнства.