Відкриватиме фестиваль DocudaysUA іронічна стрічка чеських авторів Клари Тасовської та Лукаша Кокеша «Твердиня», відзнята у Придністров’ї, або ж, як iще автори називають цю місцевість — «музеї тоталітаризму просто неба». Ця стрічка не даремно обрана прелюдією до фестивалю, оскільки головний акцент цьогорічного DocudaysUA зосереджений саме на свободі слова та мирних зібрань.
Фільми змагатимуться у трьох конкурсах — «Docu/життя», «Docu/право», Docu/коротко». Кожен конкурс має власне журі та призовий фонд. Слід сказати, що окремі учасники цьогорічного DocudaysUA вже є переможцями таких престижних кінофестивалів, як Sundance, Berlinale та Hot Docs, а деякі фільми будуть представлені в Канні. Як повідомили «УМ» організатори, цього року на фестивалі буде представлено найбільшу кількість українських стрічок — 20. Переважно це незалежні фільми, відзняті винятково за кошти режисерів, без підтримки держави.
Спецпроектом фестивалю стане стрічка українського режисера Романа Бондарчука «Ромська мрія» — чотири історії про мешканців циганських таборів Закарпаття, які в жахливих умовах для прожиття досягли власного успіху. «Працюючи над цим фільмом, я зрозумів, що немає великої різниці між мешканцями таборів та жителями міст. Оскільки головний принцип життя полягає у тому, що роми завжди чекають на рішення барона, а мешканці міст — рішень «згори», які часом їх і не влаштовують, але вони все одно покірно їм слідують».
Родзинками цьогорічного DocudaysUA стануть кінопокази, об’єднані спеціальною темою «Вибір є!». Фільми цього розділу присвячені захисту свободи слова і мирних зібрань, доступу до інформації та праву на вільне висловлювання поглядів. За словами організаторів, кінострічки, представлені у цьому розділі, викликали хвилю обурення з боку владних органів у деяких країнах, особливо в Росії та Білорусі. Наприклад, стрічку «Строк : Вибрані епізоди» у Росії визнали як скандальний інтернет–проект. До слова, на її київську презентацію приїде і сам автор фільму, відомий російський режисер Павел Костомаров. За словами Світлани Смаль, голови оргкомітету DocudaysUA, «назвою спецтеми «Вибір є!» ми хотіли показати, що у кожного із нас є право вибору: говорити про корупцію і все одно давати хабарі або ж боротися з нею, виходити на акції протесту або ж засиджуватися вдома і чекати, поки хтось інший щось змінить. На прикладі героїв наших стрічок ми хочемо переконати людей, що потрібно щось робити для того, щоб мати вибір».