Київ ще досі не забув гарячий уболівальницький дух шведів, їхню яскраву фанатську натуру, постійні ігри на Трухановому острові, відлуння національних шведських пісень. Пам’ятають шведських фанів і кияни, з якими встигли потоваришувати, i столична влада. Отож до Дня Києва на Трухановому острові встановлять паркову скульптуру. Саме тут, нагадаємо, був зафіксований абсолютний рекорд УЄФА за кількістю вболівальників на території одного фан–кемпінгу, адже під час чемпіонату столицю відвідали більше трьох тисяч шведів.
Пам’ятник встановлять вже у червні на виході з Пішохідного мосту праворуч. Найкращий варіант скульптури обрали за результатами конкурсу, організованого Київміськдержадміністрацією, що тривав місяць: з 28 січня по 28 лютого. 18 варіантів проектів паркової скульптури подали більше десятка творчих колективів. Найкращою журi визнало роботу творчого дуету Костянтина Скритуцького і Федора Баландіна. Запропонована ними скульптура — це «обійми» цифри «1» і цифри «2», розфарбованих у кольори українського та шведського прапорiв, тобто жовто–блакитнi.
«Ми хотіли знайти щось, що об’єднувало б і українських, і шведських уболівальників, тому в цьому плані навіть дещо вийшли за рамки умов конкурсу. Шведсько–українська дружба має глибоку історію стосунків. Я вважаю, що десь у глибині душі кожен українець трохи швед, ми з ними маємо насправді дуже подібні ментальності, — пояснює «УМ» один з авторів скульптури, голова громадської організації «Київ. Стратегія–2025» Федір Баландін. — Враховуючи сучасні взаємовідносини між Україною і Швецією, вирішили, що 12 — найсакральніша цифра у цих стосунках. Адже 2012 року ми приймали Євро, гравець під номером 12 (тобто вболiвальник) є в кожній команді — і в нашій, і у шведській. 1:2 — з таким рахунком був зіграний матч Швеція—Україна. Саме ці цифри найяскравіше характеризуватимуть дружбу шведів і українців». Після того матчу, романтично пригадує Баландiн, шведи почали палко вболівати за українців, а українці — за шведів, не було жодних бійок чи невдоволень, це було просто феєрично і зворушливо, коли шведи і українці йшли Хрещатиком, обнімаючись, і несли прапори країн одне одного».
До речі, Костянтин і Федір ще наприкінці серпня встановили власний неофіційний пам’ятник–подяку затятим шведським уболівальникам на розі вулиць Пушкінської та Прорізної: камінну конячку у колористиці шведського прапору Dala horse (так називають улюблену іграшку тамтешніх дітей і головний скандинавський сувенір). «Ми раді, що нині відбулася друга серія цієї історії — офіційна, i що серед такої кількості учасників саме наш проект здобув перемогу. Кажуть, у поважного журі з приводу визначення переможця тривали запеклі бої. Нам приємно, що ми перемогли з перевагою у два голоси», — додає Федір Баландін.
До слова, автори найкращого проекту отримали премію у розмірі 5 тисяч гривень.