199–та річниця з дня народження Тараса Шевченка на його батьківщині — у селі Моринцях Звенигородського району Черкащини — ознаменувалася скандалом. «Скільки живу в Моринцях, а такого ще не бачив: влада вдосвіта тихенько прибігла, поклала квіти і втекла. Така ганьба!» — обурюється «Україні молодій» один із жителів рідного кобзаревого села. Чоловік розповідає, що напередодні громаду запросили зібратися біля Тарасової хати о 9–й ранку, але коли сiльчани зійшлися, то від владців уже й сліду не залишилося: районнi та обласнi чиновники приїхали на півтори години раніше, бігом провели урочисті заходи без мешканців Моринців, сіли в автобуси і махнули геть, наче за ними хто гнався. Хоча в минулі роки святкування розтягувалося до 13–ї години. А цього року, наголошує спiврозмовник «УМ», учасникам художньої самодіяльності навіть порадили не читати вірша Шевченка «Розрита могила», бо він, буцімто, революційний і «це нині недоречно». Люди хотіли заспівати українських пісень, але мікрофонів не виявилося. Ні голови сільської ради, ні директора Будинку культури не вдалося знайти, тож усі розійшлися.
«Нагнали міліції більше, ніж гостей, місцевому хору не дали можливості заспівати, а моринським школярам прочитати вірші Шевченка», — написав на своїй сторінці у «Фейсбуку» народний депутат від «Батьківщини» Олександр Бригинець, який у суботу разом iз колегами Миколою Княжицьким, Миколою Томенком та iншими також приїздив на малу батьківщину Тараса Григоровича. «Влада оригінально відзначає день народження Шевченка, особливо «взявши до уваги» критику Януковича про неналежну підготовку до 200–річчя з дня народження Тараса Григоровича», — iронiзує Томенко.
Прикметно, що в деяких радянських виданнях «Кобзаря» було вилучено вiрш «Розрита могила» як «неблагонадiйний».
ПРИЛЕТІЛИ
Хто приватизував вертолітний майданчик Януковича?
Скандал у Моринцях змінився ще одним — згадані вище депутати Верховної Ради вирішили проінспектувати сумнозвісний «вертодром Януковича» — зініційований до Євро–2012 майданчик для посадки гелікоптерів неподалік Чернечої гори в Каневі, на околиці села Пекарі. Але охорона не пустила депутатів, вказавши, що це «приватна власність».
Нагадаємо, побудову майданчика для посадки гелікоптерів активно пропагував сам Президент, а також тодішній міністр інфраструктури Борис Колесніков. Мотиви були такі — закордонні гості футбольного чемпіонату захочуть «прокататися» до Канева, вклонитися могилі Шевченка, тому тут край треба збудувати вертолітний майданчик. Лише саме будівництво обійшлося, за офіційними даними, у 87 млн. гривень, а на весь проект, за різними даними, з бюджету було витрачено від 100 до 130 млн. гривень. Проте, як відомо, жоден гість Євро–2012 так і не скористався послугами вертодрому. Як ніхто ними не користується й нині.
«Цей вертодром було побудовано за кошти бюджету. Зараз охорона приватна, нікого не пускає, каже, що й територія приватна», — написав на своїй сторінці у «Фейсбуцi» Олександр Бригинець. Він додає, що на майданчик не пустили також народних депутатів Княжицького і Томенка. Останній нагадує, що минулого літа вже надсилав запити у Мiнінфраструктури щодо «бездіяльності» цього об’єкту і отримав відповідь, що «гелікоптерний майданчик у Каневі поки не в змозі приймати пасажирів через відсутність сертифіката». А Олександр Бригинець, за повідомленням прес–служби цього депутата, звернувся учора із запитом до Прем’єр–міністра Миколи Азарова, вимагаючи надати інформацію, коли і за яких обставин «вертодром» у Пекарях став приватним. n