Берсані плюс Берлусконі, а комік збоку?

27.02.2013
Берсані плюс Берлусконі, а комік збоку?

10% голосів для свого блоку чинний прем’єр–міністр Маріо Монті назвав «теж непоганим результатом». Фото Рейтер.

Результати парламентських виборів в Італії, які відбулися 24–25 лютого, підтвердили побоювання, що в країні не вдасться створити стійкої, сильної депутатської більшості та уряду. Три зовсім різні сили розділили між собою виборчий пиріг на три майже рівні частини. Це заводить політичну ситуацію у глухий кут і загрожує загостренням політично–економічної кризи. Вчора біржі світу відреагували на результати італійських виборів падінням біржових індексів. Від того, наскільки професійний уряд стане на чолі Італії, залежить майбутнє всієї зони євро.

На виборах до Палати депутатів — нижньої палати парламенту Італії — перше місце з мінімальною перевагою посіла лівоцентристська Демократична партія П’єр–Луїджі Берсані — 29,54% голосів. Але завдяки складній системі нарахування бонусів для переможця ця сила отримує 340 із 630 мандатів, тоді як правоцентристи (коаліція на базі партії «Народ свободи» скандального екс–прем’єра Сильвіо Берлусконі) з майже рівним результатом — 29,18% — задовольнилися 121 мандатом.

Лідери «Народу свободи», дізнавшись про підсумки голосування, не приховували радощів. Ще б пак, Берлусконі пішов із посади глави уряду в листопаді 2011 року через звинувачення у невдалій економічній політиці, отримав умовний вирок суду за махінації на своїх телеканалах, загруз у скандалах із повіями, а тепер 76-річний магнат зміг успішно повернутися у велику політичну гру.

Водночас італійські ЗМІ відзначають, що найбільшим тріумфатором виборів став популістський опозиційний «Рух 5 зірок». Попри відсутність досвіду в політиці, лідер руху «M5S», актор–комік і популярний блогер Беппе Грілло здобув на виборах третій результат — 25,5%. Це дає 108 мандатів. При тому що за два тижні до виборів соціологи фіксували рейтинг євроскептичних коміків на рівні 14–16%.

«M5S» рвонув уперед завдяки протестному голосуванню італійців, котрі втратили довіру до традиційних партій. Грілло побудував кампанію на критичних випадах на адресу суперників і не стримувався у висловлюваннях. Комедіант уже заявив, що не увійде до складу жодної коаліції. Це може суттєво ускладнити формування урядової більшості.

Нарешті, головний невдаха виборів — блок нинішнього технічного прем’єра Маріо Монті, який мусив запровадити заходи жорсткої економії, — 45 членів Палати депутатів (10,5%).

У верхній палаті — Сенаті — більшість місць отримала коаліція Берлусконі: 31,63%, що дорівнює 116 мандатам. Але для прийняття рішень у Сенаті потрібно не менше 158 мандатів. Другий результат має партія Берсані — 30,72%, 113 місць. «Рух 5 зірок» отримує в сенаті 54 крісла, а блок «З Монті за Італію» — лише 18.

Для керування країною необхідно мати більшість в обох палатах. Невизначеність у третій за обсягами економіці країн єврозони, яка переживає глибоку кризу, стає приводом для занепокоєння лідерів ЄС. Найбільше побоювання полягає в тому, що через політичний глухий кут в Італії буде втрачено час для негайних економічних реформ. Аналітики не виключають, що скоро на Апеннінах пройдуть нові парламентські вибори.

Принаймні заступник генерального секретаря лівоцентристської Демпартії Енріко Летта визнає, що їхня перемога стала пірровою. Тим часом Сильвіо Берлусконі визнав першість лівоцентристів та висловив готовність... створити з ними коаліцію. Тож проблема формування уряду Італії може мати й таку несподівану розв’язку.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>