У новому підручнику з історії України для 5–х класів, який має надійти до шкіл у наступному навчальному роцi, немає таких постатей, як Богдан Хмельницький, Тарас Шевченко, Михайло Грушевський, Іван Франко, Леся Українка, у формулюваннях підручника зникло саме поняття «Українська держава». Про це громадськість повідомив доцент Запорізького національного університету, кандидат педагогічних наук Сергій Терно. «Замість «Київської держави» з’являються «київські князі», замість «Козацької республіки і Української козацької держави» — «Українське козацтво в битвах і походах». Отже, зникає поняття «Українська держава», натомість постають окремі знеособлені фігури князів, козаків тощо», — наголошує пан Терно.
У Міністерстві освіти нічого крамольного у новій редакції підручника не бачать. Один з авторів підручника, історик Ірина Костюк пояснила «УМ», що в Україні й у Європі існує проблема, як саме викладати історію для дітей, щоб «зацікавити і водночас не перевантажити їх не лише зайвою інформацією, а й ідеологією».
Історик Володимир В’ятрович розповів «УМ», що тексту підручника, який ще до свого виходу призвів до скандалу, поки не бачив, тому важко коментувати саме це видання. Водночас В’ятрович переконаний, що сьогодні в Україні проводять роботу з видалення будь–якої інформації зі шкільної програми про український національно–визвольний рух. «Я бачу виразну тенденцію з денаціоналізації української історії, — каже пан В’ятрович. — Вирізається інформація не лише про Бандеру, Шухевича та антибільшовицькі повстання у 1917—30–х роках, а й про більш ранні постаті, наприклад, про Мазепу. Навіщо це робиться? Думаю, це відбувається за вказівкою Дмитра Табачника, який є одним з інструментів побудови так званого «руского міра».
ВО «Свобода» закликало бойкотувати підручник.