Згідно з аналітичним оглядом воєнних загроз для України, підготовленим Центром досліджень армії, конверсії і роззброєння (ЦДАКР), загрози втягування нашої країни у масштабний військовий конфлікт не існує. Водночас експерти зазначають, що в Україні існує ризик прикордонного конфлікту. Звіт ЦДАКР оприлюднили під час «круглого столу» «Сучасні виклики і загрози воєнного характеру для України».
На переконання дослідників, за темпами переозброєння армії Україна є аутсайдером серед країн Центральної і Східної Європи. Адже наша держава фактично єдина у своєму регіонi (окрім Молдови), яка не здійснює закупівлі нових озброєнь. При цьому вітчизняний вiйськово–промисловий комплекс здатний забезпечити потреби армiї в нових зразках озброєнь не більш ніж на третину. Адже в Україні не практикують імпорт сучасних технологій, тоді як навіть нечисельні закуплені зразки армiя не освоює.
Експерти ЦДАКР зазначають, що першочерговими завданнями переозброєння вітчизняного війська в сучасних умовах є: активізація ухвалених раніше державних оборонних програм «Сапсан», «Корвет», Ан–70; модернізація ППО; придбання нових цифрових засобів зв’язку і супутникової навігації тощо. Інакше у найближчі п’ять років Україна стане глибоко відсталою щодо боєздатності, зазначають дослідники.
А наші сусіди, особливо Росія, активно переозброюються. Витрати РФ, Білорусі, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехії і Словаччини на мілітаристські цілі зросли на 25—30%, тоді як військова міць України стрімко падає, а геополітична ситуація навколо нашої держави суттєво погіршилася.
«У такій ситуації існує ризик виникнення прикордонного конфлiкту, який може стати наслідком дестабілізації в окремих регіонах України. Одним із можливих факторів може бути перебування Чорноморського флоту РФ у Криму», — каже директор ЦДАКР Валентин Бадрак.
У військовому відомстві переконані, що не все так погано. Директор Департаменту розробок і закупівлі озброєнь і воєнної техніки Міноборони Андрій Артюшенко заявив ЗМІ, що вже до кінця цього тижня міністр оборони Павло Лебедєв підпише 12 наказів про прийняття на озброєння різних зразків нової техніки. Серед них — новий звукометричний комплекс «Становище–2», а також модернізований бойовий гелікоптер Мі–24.