Міжнародний альянс інтелектуальної власності (IIPA), який об’єднує сім найбільших асоціацій американських виробників контенту, присвоїв нашій державі статус пріоритетної країни для введення санкцій. Зауважимо, жодна держава не отримувала цього статусу з 2006 року. А це означає: поширення піратської продукції в країні набуло масштабів, що завдають правовласникам значних збитків.
В ІІРА відзначають, що Україна є ключовим експортером цифрового піратського контенту в Європі та СНД. До того ж Альянс визнав український уряд ключовим споживачем нелегального програмного забезпечення. Найбільше претензій американці мають до вітчизняного інтернетресурсу ex.ua, який, на їхню думку, відповідальний за розповсюдження половини всього нелегального контенту в Україні.
Тож тепер на підставі рекомендацій IIPA і консультацій з правовласниками Торгова палата США сформує так званий «звіт 301». Країни, що потрапили в нього, виключаються з «Загальної системи привілеїв» (GSP) — програми американського уряду з підтримки економічного зростання країн, що розвиваються, у рамках якої в США безмитно ввозиться 3,4 тис. видів товарів зі 140 країн. Як вказують у IIPA, завдяки GSP за 11 місяців 2012 року в США без сплати мита було ввезено української продукції на 70 млн. доларів.
Утім шанс на оскарження висновків Альянсу є. «Загалом це доволі довготривалий процес: сам «звіт 301» буде сформований приблизно у квітні, а до 20 лютого країна має час подати свої рекомендації, оскарження висновків ІІРА. Якщо держава буде опротестовувати, питання може вирішитися порізному. Однак усе залежить від економічної ситуації в країні: для закупівлі ліцензійного програмного забезпечення потрібні чималі гроші. Занесення України до «реєстру 301» — не є добре, оскільки значна частина правовласників перебуває саме в США», — пояснює «УМ» український громадський діяч у сфері інформаційнокомунікаційних технологій і освіти, генеральний директор Асоціації підприємств інформаційних технологій України Юрій Пероганич.
Нагадаємо, подібний статус IIPA застосовував щодо України і в 2001 році. Відразу після цього США виключили країну з програми GSP аж до 2006 року. «Питання стоїть на місці вже більше двох років: за цей час усі наші пропозиції щодо внесення змін до законодавчої бази захисту авторських прав залишаються без реакції парламенту. Звісно, винні в цій ситуації не тільки представники влади, а й ті, хто поширює піратський контент, — каже «УМ» голова Української антипіратської асоціації Володимир Ілінг. — Відповідно до даних компанії Microsoft, обсяги піратської продукції в Україні сягають 70—80 відсотків продажів. Найбільша частина поширюється в інтернеті, й боротися з цим важко навіть правоохоронцям, оскільки чітких законодавчих норм і санкцій не існує».