Учора у Каїрі розпочався саміт Організації ісламського співробітництва (ОІС). Цього року в ньому беруть участь менше половини лідерів з 57 країн–членів, повідомляє Бі–Бі–Сі. Напередодні події до Єгипту прибув турецький президент Абдулла Гюль. Туреччина заявила, що хоче приймати наступне зібрання ОІС — вперше з 1969 року.
Ще до свого старту саміт ознаменувався кількома історичними подіями і скандалами. Вперше з часів ісламської революції 1979 року на єгипетську землю ступив президент Ірану. Цю подію вже назвали «відлигою» у відносинах між двома країнами. Крига скресла після того, як Єгипет очолив президент–ісламіст Мохаммед Мурсі. «Ми обговорили кілька ключових питань ісламського світу та регіону. На щастя, ми маємо спільне бачення і схожі ідеї», — сказав президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад після зустрічі з Мурсі.
У Каїрі президент Ірану зустрівся з ученими–сунітами з богословської школи Аль–Азгар. Вони закликали Ахмадінеджада, який є шиїтом, не втручатися у життя країн Перської затоки та не насаджувати шиїзм у сунітських державах. Отже, на думку аналітиків, від заяв про «відлигу» до справжнього потепління пройде багато часу. Метафорою цього слугує НП, що сталася під час відвідин президентом Ірану сунітської мечеті «Аль–Азахар» у Каїрі: невідомий вигукнув «боягуз» і кинув черевик в Ахмадінеджада. Президентська охорона відразу ж схопила нападника, але його прізвище не повідомляють. Як відомо, в ісламському світі кинути в когось власним черевиком є виявом найвищої зневаги.
ПЕРЕДІСТОРІЯ
Візит Ахмадінеджада став можливим лише з огляду на те, що впав режим єгипетського світського президента Хосні Мубарака, якого офіційний Тегеран вважав зрадником за мирну угоду з Ізраїлем та тісні контакти з Заходом. Відносини між двома країнами були розірвані 1979 року, відразу ж після ісламської революції в Ірані, бо Єгипет надав притулок поваленому іранському шаху Мухаммеду Реза Пахлаві. А після вбивства єгипетського президента Анвара Садата одну з вулиць іранської столиці було названо ім’ям його убивці — Халіда Ісламбула.
Нинішній етап «відлиги» започаткував Мурсі, який 30 серпня минулого року відвідав Тегеран і на саміті Руху неприєднаних держав особисто передав головування у цій організації Ахмадінеджаду.