Позавчора Держдума Росії прийняла в першому читанні законопроект, який може позбавити росіян права на прямi вибори губернаторів. Це сталося лише через рік після того, як виборцям РФ таке право надали з ініціативи попереднього президента Дмитра Медведєва. Тепер «путінська мітла» знову повертає «процес» у місцеві парламенти, де він буде більш контрольований владою.
За законопроект, внесений до Думи представниками всіх фракцій у грудні, проголосували 403 депутати, проти — лише 10. Нечисельна думська опозиція назвала цей документ фактичною відмовою від прямих виборів губернаторів та згортанням політичної реформи екс–президента Медведєва.
Згідно iз законопроектом, регіони самi можуть позбавляти мешканців права обирати губернаторів. У такому випадку кожна думська партія, або партії, репрезентовані у місцевих законодавчих зборах, мають запропонувати Путіну по три кандидатури. Президент обирає одного кандидата з трьох і представляє його на затвердження законодавчим зборам регіону.
«Цим законом Кремль майструє собі подушку безпеки. Якщо на тлі зростання тарифів ЖКГ та кризи на мiсцях у регіонах несподівано почнуть перемагати радикальні опозиціонери, то прямі вибори губернаторів можна буде законно згорнути», — вважає російський політолог Станіслав Бєлковський.
Щоправда, і «вільні вибори» за сценарiєм не були такими вже вільними, оскільки на шляху до губернаторського крісла кандидатам належало пройти через цілу низку фільтрів. Це збір підписів громадян — для самовисуванців, збір підписів муніципальних депутатів — для партійних кандидатів і, нарешті, консультації партій iз президентом по кандидатурах (президентський фільтр).