Особи, які не бажають, щоб їх визначали як жінку чи чоловіка, отримують можливість обрати термін «третя стать» у паспортах. Таке рiшення ухвалив уряд Непалу, повідомила агенція «Ассошiейтед пресс». Термін «третя стать» — радше суспільна ознака, а не біологічна. Урядове рішення привітали активісти організацій iз захисту прав людини, які впевнені, що це велике досягнення у галузі захисту прав гомосексуалістів та транссексуалів.
Уряд прийняв таке рішення не з власної ініціативи, а за вердиктом Верховного суду Непалу, який датовано 2007 роком. Впровадження його в життя зайняло більш ніж п’ять років.
Представникiв «третьої статi» чимало в країнi, де живучi культурнi традицiї транссексуалiзму. Люди, якi називали себе «третьою статтю», досi не мали можливості отримати посвідчення про громадянство, а відтак мали проблеми зі вступом до навчальних закладів, працевлаштуваням чи посвідченням права на власність.
До речі, Непал — не перша країна світу, яка визнала «третю стать». Уряд Австралії у вересні 2011 року оголосив у рамках боротьби з дискримінацією, що в паспортах з’являється третя позиція у графі «стать»: окрім «жіночої» та «чоловічої», додано ще й «невизначену». Тоді у заяві Австралійського паспортного бюро не уточнювалося, до яких же туалетів мають ходити представники статі «Х». Але влада наголосила, що нові правила полегшують закордонні подорожі тим особам, зовнішній вигляд яких не відповідає статі, що вписана у паспорті.