Народний депутат, член Національної спілки письменників України Олександр Бригинець звернувся до міністра освіти Дмитра Табачника з вимогою включити до шкільної програми з української літератури для 5–го класу повісті «Джури козака Швайки» Володимира Рутківського та «Таємниця козацької шаблі» Зірки Мензатюк. Ці патріотичні твори дивним чином зникли з проекту нової шкільної програми. Як зазначає народний депутат, ще восени обидві повісті були в проекті програми, вивішеній на сайті профільного міністерства. «Проте невдовзі ця ж програма, очевидно вже затверджена, з’явилася без згаданих гостро–патріотичних творів, — цитує Олександра Бригинця «Буквоїд». — Дивує, що виключено саме ці твори, які виховують патріотизм, зацікавлюють українською історією. Особисто я вбачаю в цьому певну цензуру та змову проти української історії. Діти мають читати історичні твори та виховуватись на патріотичних засадах».
«Джури козака Швайки» — один із найвідоміших творів сучасної літератури для дітей, лідер книжкового продажу, що здобув багато нагород, у тому числі й найповажнішу — Шевченківську премію. Не менш популярний у дітей твір — «Таємниця козацької шаблі», за ним навіть написано сценарій фільму. Очевидно, саме в козацькому сюжеті й патріотичній спрямованості криється розгадка того, що обидва твори «випали» зі шкільної програми.
«Оскільки вилучено не тільки мене, а й Володимира Рутківського, то я вважаю, що опинилася в дуже хорошій компанії, — сказала в коментарі «УМ» письменниця Зірка Мензатюк. — Тому що це єдиний дитячий письменник, який отримав Шевченківську премію за роки незалежності, а його твори здобули неабияку популярність серед дітей. Патріотична література у нас знову потрапляє під заборону, як у радянські часи, коли навіть натяки на козацтво не вітали». Водночас письменниця переконана, що ті, хто вирішив позбутися цих творів, отримають ефект iз точністю до навпаки: розголос сприятиме тому, що їх прочитає ще більше читачів. «Один літературознавець сказав про твори з дитячої літератури, що часто це є «пиріжки ні з чим», — додає Зірка Мензатюк. — А оскiльки мене не хочуть бачити у шкільній програмі, то я сподіваюся, що мої твори — все–таки не пиріжки ні з чим. І там є дещо таке, що не подобається сучасним україножерам. Мене це навіть дуже і дуже тішить».