Iменем Iвасюка гран-прi не присуджується

15.07.2004
Iменем Iвасюка гран-прi не присуджується

Міський голова Чернівців Микола Федорук та Микола Мозговий. (Фото Володимира ЦИТРАКА.)

      Удруге конкурс молодих виконавців сучасної естрадної пісні імені Володимира Івасюка проходить влітку. IХ Міжнародний конкурс і Другий Міжнародний пісенний фестиваль «Пісня буде поміж нас» пожвавили літній спокій чернівчан і знову потішили гарною музикою.

 

      Урочисте відкриття свята відбулося в Літньому театрі. Офіціоз тривав максимум 10 хвилин. Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення Іван Чиж зачитав вітання від Президента України. Народний артист України, організатор й ідейний натхненник конкурсу, голова Українського мистецького фонду імені Володимира Івасюка композитор Микола Мозговий, як завжди, був оригінальним, лише оголосив офіційний виступ міського голови Миколи Федорука. «Це єдиний мер у світі , який ходить без охорони», — сказав про свого друга його тезка.

      Микола Федорук також увагу присутніх довго не затримував: «Цей конкурс ми завжди підтримували і будемо підтримувати, це престиж міста, Буковини і всієї України. Багато виконавців розпочали свій зоряний шлях саме в Чернівцях , нехай щастить і сьогоднішнім конкурсантам».

      У концерті на честь відкриття фестивалю брали участь Алла Кобилянська, Оксана Пекун, дипломанти минулорічних конкурсів — Ірина Костіна, Гюнеш Абасова, Наталя Валевська, Назар Савко.

      Варто відзначити, що престиж щорічного пісенного конкурсу помітно зростає. Цього року оргкомітетом для участі було відібрано 25 вокалістів і два дуети, а заявок надійшло вдвічі більше. Молдова, Узбекистан, Болгарія і майже всі регіони України делегували своїх учасників штурмувати вершину одного з найпрестижніших пісенних конкурсів на пострадянських просторах.

      До складу журі, яке очолював Микола Мозговий, увійшли заслужена артистка України Ольга Макаренко, постійний представник FIDOF в Європі Паскал (Болгарія), заслужений артист України, володар премії Гран-прі конкурсу ім.В.Івасюка (1995 р.) Олександр Пономарьов, заслужена артистка України Оксана Савчук, заслужена артистка Молдови Неллі Чобану, народний артист України Віктор Шпортько, народний артист Республіки Узбекистан Мансур Ташматов.

      Перший тур вкотре засвідчив небажання молодих виконавців шукати і виконувати маловідомі твори Володимира Івасюка, складні і оригінальні. Тому публіка була дещо шокована прослуховуванням близько 10 разів однієї й тієї ж пісні «У долі своя весна», хоча й у різному аранжуванні. Минулорічні конкурси також іноді можна було назвати конкурсом однієї пісні Володимира Івасюка — «Мальви», або «Тільки раз цвіте любов». Мабуть, недаремно друга премія минулого року дісталась хмельниччанці Наталі Валевській за прекрасне виконання маловідомої «Юнацької балади».

      У другому і третьому турі конкурсанти мали можливість продемонструвати свій вокальний потенціал, виконуючи вже по дві пісні, одна з яких — обов'язково Володимира Івасюка. Сподобалися співаки з Узбекистану, у їхньому виконанні українські пісні звучали цікаво і оригінально. До речі,  Шерзод Давронов отримав третю премію, Серижан Жанахметов і Жадра Тулегенова стали дипломантами. Добре на конкурсі виступили і обидві представниці Болгарії. Стефка Тончева отримала другу премію, Кремена Кряколова стала дипломанткою, дипломами також нагороджені чернівчанка Ольга Іванова і Мар'яна Соболь, студентка Харківської державної академії культури. Першою премією цього року може пишатися Донецьк. Студент Донецької державної музичної академії Володимир Квасниця переконав членів журі, що саме він найкращий. Гран-прі, як і кілька років поспіль, не присуджувалось. Народний артист України Микола Мозговий вважає, що поки до рівня Таїсії Повалій чи Олександра Пономарьова конкурсанти не доспівують. Перша премія передбачає і грошовий приз у 3000 доларів, друга складає 2 тисячі, третя, відповідно, одну тисячу.

      Щодня на всіх турах конкурсу було дуже багато глядачів, у своїх симпатіях чернівчани визначилися ще з першого дня і потім дружно підтримували конкурсантів. «Можливо, хтось з думкою журі і не згоден, — зауважив Микола Мозговий, але змінам наше рішення не підлягає. В журі працюють професіонали і в їхній компетенції ніхто не сумнівається. Хто ображений на «несправедливість», хай краще готується і приїжджає наступного року».

      Юна чернівчанка, шістнадцятирічна Ольга Іванова, цього року стала дипломанткою, її викладач вокалу Марія Когос свого часу виростила таких відомих вже співачок, як Ані Лорак та Катя Бужинська, отже, є всі підстави сподіватися, що це лише її перший крок до успіху.

      «Чернівці — своєрідний трамплін для людей мистецтва, — каже міський голова Микола Федорук, — хто його подолає, той вже половину справи в своїй творчості зробив».

      Гала-концертом закінчилось пісенне свято на Буковині. До лауреатів і дипломантів на сцені приєдналися Віктор Павлік, Таїсія Повалій, Микола Мозговий і Ольга Макаренко, Мансур Ташматов, дует «Писанка», Віктор Шпортько, Паскал, Олександр Пономарьов.