Звістка про єдиний пакет документів, начебто потрібний для отримання шенгенської візи, в Україні виявилася «качкою». Перевірка новини, проведена «УМ», показала, що нові правила оформлення «шенгену» з 14 січня стосуються лише Російської Федерації.
Важливу для туристів новину днями оприлюднили багато українських сайтів, зокрема й такий поважний, як «Ліга. Закон». Ішлося про те, що «віднині для отримання будь–якої шенгенської візи потрібно буде зібрати єдиний пакет документів... Країни, що входять до Шенгенської зони, вирішили позбавити потенційних гостей від бюрократичних складнощів».
Такі рішення можливі відповідно до статті 48 Візового кодексу ЄС, повідомив «УМ» заступник директора департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України Василь Зварич. Єврокомісія досягає цих угод із державами–не членами ЄС поетапно. На даний час уже є домовленості Євросоюзу про єдиний пакет документів для отримання шенгенської візи із балканськими країнами та Росією (норма щодо «єдиного пакету» для РФ набула чинності 14 січня). Але «України ці домовленості на даному етапі не стосуються. У нас із Єврокомісією триває активний діалог з цього приводу», — говорить Василь Зварич.
Заступник директора департаменту інформаційної політики МЗС повідомив, що «консульські установи держав ЄС в Україні вже підготували такий проект і передали його в Єврокомісію, але він ще не затверджений».
За словами речника МЗС, розміри та наповнення «єдиного пакета», потрібного для отримання шенгенської візи, у різних країнах мають свої особливості. «Ми сподіваємося, що в 2013 році цей пакет для України буде затверджений, і ми працюємо на те, щоб мінімізувати його обсяг для громадян України, — аби їм було простіше отримувати шенгенську візу», — зазначає пан Зварич. Із його слів випливає, що «єдиний шенгенський пакет» для України може бути й меншим, ніж для росіян.
Що стосується нових правил для громадян Росії, то помітною новацією, яку передбачає «єдиний пакет», є підтвердження щодо проживання та маршруту пересування заявника по Шенгенській зоні. «В якості останнього може бути надана бронь туру, зворотний квиток або відповідний письмовий опис планованої подорожі», — повідомляє агенція РІА «Новості», посилаючись на консульський департамент МЗС РФ.
Переговори України і ЄС із цього приводу відбуваються на тлі процесу досягнення домовленостей щодо безвізового режиму ЄС для українців. «Безвізовий режим для України не відкладається — процес його досягнення є безперервним. Так, у цьому році вже діє безвізовий режим для власників біометричних службових паспортів України, — сказав у коментарі «УМ» пан Зварич, додавши: — Інша справа, що таких паспортів ще немає».