Вітчизняні лікарі знову застерігають українців про наближення епідемії грипу. За словами головного спеціаліста Державної санітарно–епідеміологічної служби Олександра Заіки, час «Х», найімовірніше, настане наприкінці січня — на початку лютого. Однак сезон захворювань матиме середній рівень інтенсивності, іншими словами — «нічого надзвичайного».
Найпідступніший грип — пандемічний, до якого немає імунітету, кажуть медики. Досі цю «роль» відігравав вірус A(H1N1), який часто провокував серйозні ускладнення, в тому числі і пневмонію, з якою важко боротися. Цього року, на щастя, він не буде провідним. До того ж, циркулюючи в Україні два сезони поспіль, штам грипу певною мірою втратив власну агресивність, і більше половини українців уже мають до нього імунітет. Проте маємо бути готовими до зустрічі з новими вірусами, серед яких переважатиме «Вікторія».
Найголовніше, наголошують лікарі, — не покладатися на самолікування. Грип — захворювання небезпечне, при перших його ознаках — раптовий напад високої температури, біль у суглобах і м’язах, слабкість — відразу звертайтеся до фахівців.
Завідуюча відділом респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. Громашевського Алла Мироненко попереджає: найбільш дошкульний грип для людей, які вчасно не почали лікування та мають проблеми зі здоров’ям, зокрема хронічні патології, імунодефіцит, ожиріння, бронхіальну астму, діабет. Їм насамперед слід уважно ставитися до власного імунітету, особливо якщо вони не мають щеплення від недуги. Найефективніший захист дає вакцинація, проведена до початку інтенсивної циркуляції вірусу. «Для утворення захисного рівня імунітету дорослій людині потрібно бодай 10 днів, тому люди, які дбають про власне здоров’я та здоров’я своєї родини, роблять щеплення заздалегідь», — наголошує Алла Мироненко. Водночас, каже вона, у Всесвітній організації охорони здоров’я вважають, що вакцинацію можна проводити під час усього епідеміологічного сезону. Такої ж думки й головний спеціаліст Державної санітарно–епідеміологічної служби. За словами Олександра Заіки, сьогодні лише 310 тисяч українців зробили щеплення від грипу, а це — 0,75% від загальної кількості населення.
Тим часом Прем’єр–міністр Микола Азаров доручив Міністерству охорони здоров’я підготуватися до епідемії грипу. Зокрема, перевірити наявність медпрепаратів для лікування недуги. «Нічого страшного в сезонній епідемії немає, головне — бути готовими до неї», — оптимістично заявив керівник Кабміну. Очільник уряду зобов’язав МОЗ перевірити на готовність до зустрічі з сезонним вірусом поліклініки, лікарні, мережі аптек. «Вкрай важливо, аби нині Державна служба з лікарських препаратів жорстко контролювала якість і сприяла забезпеченню аптек необхідною кількістю вітчизняних антивірусних, жарознижуючих і знеболювальних ліків. Тоді у нас буде гарантія, що люди купуватимуть дієві і відносно недорогі засоби», — зауважив Прем’єр.
ДО РЕЧІ
Зазвичай епідемія грипу в Україні, кажуть фахівці, розпочинається у східних регіонах, а завершується у західних та на півдні. Наразі рівень захворюваності на грип не досяг епідемічного порогу в жодному регіоні, однак віруси вже циркулюють територією України. За словами Олександра Заіки, з початку жовтня 2012 на гострі респіраторні вірусні інфекції перехворіло 2,5 мільйона українців.