Кремлівська підлота єднає росіян

15.01.2013
Кремлівська підлота єднає росіян

Учасники «Маршу проти підлоти» не шкодували «добрих» слів на адресу президента Путіна, який підтримав закон про заборону американцям усиновлювати російських сиріт. (Рейтер.)

Новий протестний рік у Росії почався з несподівано масових мітингів. Щоправда, цього разу опозиційно налаштованих росіян згуртувала ідея, яку блогери називають «вищою за політику». На «Марш проти підлоти», у якому, за розрахунками організаторів, узяло участь щонайменше 50 тисяч людей (поліція нарахувала «до 9,5 тисячі на піку акції»), вийшли незгодні з так званим «законом анти–Магнітського».

Цей нормативний акт, ухвалений Держ­думою РФ як «алаверди» рішенню Конгресу США про заборону в’їзду в країну низці корумпованих російських чиновників, забороняє американцям усиновлювати російських сиріт. Хоча іноземці беруть до себе переважно тих дітей, від яких відмовляються не лише рідні батьки, а й росіяни, готові всиновити малюка з дитбудинку. Це малюки з тяжкими фізичними й розумовими вадами, які без належного догляду й щоденної кропіткої роботи з ними приречені на жалюгідне існування, а то й смерть. Натомість у сім’ях люблячих американських батьків такі дітки не лише стають повноцінними членами суспільства, а й отримують можливість реалізувати себе краще, ніж, на жаль, багато цілком здорових і талановитих російських дітей на батьківщині. Серед них є чимало паралімпійських чемпіонів, учених всесвітнього рівня, зрештою, вони просто щасливі люди…

Але такі категорії як «щастя» чи «радість» політичному лексикону непритаманні, особливо якщо йдеться про держави на кшталт Росії. Натомість їх добре розуміють звичайні люди, тож не дивно, що мітинг проти рішення путінської Держдуми зібрав так багато (як для Росії) людей. Нагадаємо, попередні опозиційні акції після піку протесаної активності кінця 2011–го — початку 2012 року численністю, м’яко кажучи, не тішили.

Саме той факт, що «Марш проти підлоти» був замислений як перша загальногромадянська акція без політичного забарвлення, експерти вважають причиною його успіху. Як зазначає «Коммєрсант», партійної символіки на мітингу справді майже не було, а більшість маніфестантів становили часто аполітичні представники середнього класу. Багато людей прийшли з дітьми.

Водночас організатори маршу вважають, що «закон анти–Магнітського» став лише каталізатором нової хвилі протестів, яку політичні оглядачі прогнозували вже давно. Хай там як, чи не вперше з весни минулого року на масовому мітингу панувала атмосфера оптимістичної згуртованості. Люди дружно скандували гасла про «Госдуру», сміливо обурювалися поведінкою президента Путіна й кричали йому «Ганьба!». А лідер «Лівого фронту» Сергій Удальцов навіть спалив портрет глави держави, хоча колеги з Координаційної ради опозиції цей вчинок не схвалили. «Це ж обов’язково покажуть державні телеканали. Дурість інколи гірша, ніж провокація», — зауважив з цього приводу член «Солідарності» Ілля Яшин.

Попри все, ні самого Удальцова, ні взагалі будь–кого з учасників акції не затримали. Щоправда, пригнані на місце події «автозаки» не порожніли, але ті дев’ятеро людей, яких іще до початку «Маршу проти підлоти» запроторили до них правоохоронці, були відверто напідпитку й відзначалися не політичною, а хуліганською активністю. Надвечір усіх їх відпустили.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>