Відсвяткувавши 20–ту річницю розпаду Чехословаччини, самостійна Чеська Республіка, незалежність якої було проголошено 1 січня 1993 року, здає серйозний політичний іспит: сьогодні і завтра її громадяни вперше обиратимуть главу держави на прямих президентських виборах. Досі президента обирав парламент, але в грудні 2011 року в Конституцію Чехії було внесено зміни. Обіцянка запровадити прямі вибори глави держави була одним із головних пунктів програм більшості політичних партій, тож опозиція в цьому питанні повністю підтримала правлячу коаліцію.
За голоси виборців змагаються дев’ятеро кандидатів, серед яких три жінки. Усі претенденти на президентське крісло — постаті непересічні: переважно колишні чи сучасні політики або відомі в країні діячі зі світу мистецтва та ЗМІ. Пжемисл Соботка та Їржі Дінстбір — сенатори; Ян Фішер та Мілош Земан — колишні прем’єр–міністри, Карел Шварценберг — чинний міністр закордонних справ, має аристократичне походження й велике еміграційне минуле, Владімір Франц — професор музики та образотворчого мистецтва, з голови до ніг вкритий татуюваннями, Таня Фішерова — акторка, відома своєю благодійною діяльністю, Яна Бобошікова — колишня тележурналістка, Зузана Ройтова — депутат Європарламенту, екс–міністр охорони здоров’я й добра приятелька родини Юлії Тимошенко, за права і здоров’я якої активно бореться на європейському рівні. Десятим претендентом на президентство був Томіо Окамура, чесько–японський бізнесмен у галузі туризму, нещодавно обраний сенатором Але його кандидатуру відхилило міністерство внутрішніх справ — на тій підставі, що частину підписів, зібраних на підтримку його кандидатури, було сфальсифіковано.
Як свідчать останні опитування громадської думки, найбільші шанси на перемогу мають «старі політичні зубри» Фішер і Земан, хоча частині чеських виборців і не до вподоби їхнє комуністичне минуле.
Та все ж головною інтригою напередодні голосування залишалася активність чеського електорату. Значна частина з 8,4 мільйона виборців фактично до останнього дня не визначилася із симпатіями, й експерти побоювалися, що ті, хто сумнівається у своєму виборі, не прийде на виборчі дільниці взагалі. Для порівняння, на місцевих виборах у жовтні минулого року проголосували лише 36 відсотків чехів із правом голосу.
Нинішній президент Чеської Республіки Вацлав Клаус на прощання зробив жест, який чимало людей у країні налаштував проти нього: оголосив амністію для понад 6500 в’язнів — третини від загальної кількості тих, хто перебуває за ґратами. Позавчора Клаус, який зарекомендував себе як великий євроскептик, здійснив останній на посаді президента закордонний візит до Німеччини, де переконував Ангелу Меркель у недоцільності та безперспективності євроінтеграції.